Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul corect pret apa rece
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul corect pret apa rece

Va rog sa-mi spuneti care este valoarea totala a apei consumata daca stim ca:
-serviciul de apa rece este 3,72lei/mc;
-serviciul de canalizare 3,31leilei/mc;
-cantitate apa rece consumata 60mc;
-cantitate apa rece pentru incalzire 44mc.
Cantitatea de apa preluata la reteaua de canalizare este stabilita la 90% din cantitatea de apa consumata.
Tarifele contin TVA
multumesc
60+44=104 mc apa consumata
104*3.72=386.88 lei
104*90%*3.31=309.82 lei
total: 696.70 lei
Cred ca asa!
calculul facut de bestb il consider logic, dar administratorul nostru ne-a incasat pentru consumul de 104mc, 728lei. asta numai pentru o scara, la nivel de asociatie avem un consum mediu/lunar de 4000mc. Deci ne incaseaza suplimentar lunar cu cate 1200lei. Este vreun administrator care calculeaza altfel decat bestb?
Nu va scapa nimic?
De ce nu intrebati la asociatie? Nu se gaseste nici-unul pe-acolo care sa stie sa faca inmultiri decat acest administrator? Un presedinte, un cenzor, ceva?
Solicitati in scris toate acestea si sunt convins ca tot in scris trebuie sa vi se raspunda. Matematica elementara este alta in zona asociatiei dvs? Suma finala din factura = suma repartizata proprietarilor? Sigur va scapa ceva, nu se poate ca la nivelul intregii as. prop. sa ”iasa” o asa diferenta!
@B.Constantin

S-ar putea sa fi scapat din vedere "apa meteo" si taxa municipala.
Ca ordin de marime seamana cu diferenta intre 728 si 696.79 lei.

In afara de asta vedeti daca pe facturi nu cumva aveti cantitatea de apa de la canalizare egala cu cantitatea de apa din alimentare.
Nu se mai factureaza mai putina cantitate la canalizare, dupa stiinta mea.