avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract zilier in constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract zilier in constructii

Buna,ziua.
Am o mare nelamurire.
As dori sa angajez ca zilier o persoana, cu contract de zilier , dar sunt firma care are domeniul principal de activitate constructiile.Se poate face totusi un asemenea contract?#-o:((
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:33, 31 Martie 2012
Daca activitatea nu are caracter ocazional, nu puteti incheia un astfel de contract conform Legii 52/2011. Dvs. sunteti societate de constructii.
Legea nr.52/2011, art. 11. prevede ca, se pot presta activitati cu caracter ocazional In urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de Intretinere si curatenie.

Prin urmare, pentru activitati de constructie nu se pot presta activitati cu caracter ocazional .

Legea nu se refera la domeniul de activitate al societatii - Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa angajez zilier lidiao lidiao Buna ziua, as dori sa stiu daca in constructii pot angaja zilier, am citit ca nu se poate, nici macar sa-mi sape santuri? (vezi toată discuția)
Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)