Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract zilier in constructii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract zilier in constructii

Buna,ziua.
Am o mare nelamurire.
As dori sa angajez ca zilier o persoana, cu contract de zilier , dar sunt firma care are domeniul principal de activitate constructiile.Se poate face totusi un asemenea contract?#-o:((
Daca activitatea nu are caracter ocazional, nu puteti incheia un astfel de contract conform Legii 52/2011. Dvs. sunteti societate de constructii.
Legea nr.52/2011, art. 11. prevede ca, se pot presta activitati cu caracter ocazional In urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de Intretinere si curatenie.

Prin urmare, pentru activitati de constructie nu se pot presta activitati cu caracter ocazional .

Legea nu se refera la domeniul de activitate al societatii - Ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus.