Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Probleme WebSite - domeniu asemanator. Incalc drepturi ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Probleme WebSite - domeniu asemanator. Incalc drepturi de autor?

ma tot uit si caut prin legile astea si na daca nu sunt in domeniu putin caut acul in carul cu fan.sa povestesc cred ca e cel mai bine....
pe internet exista un site care se numeste y.ro care aduna stiri face si drege...in fel de ziar on`line.....eu am inregistrat un alt domeniu care se numeste x.ro (deci fara acel L din coada) care si eu la randul meu adun stiri de la diverse surse si le public pe site...intrebarea mea este urmatoarea.... y.ro ma poate da in judecata? (tinand cont ca eu sunt pers fuzica,si nu am incalcat nici un drept de autor,nu am publicate poze care ar duce la denigrarea unei pers sau intitutii si etc)subliniez....domeniul exemplu.ro era liber pentru achizitionat...sunt persoana fizica...iar hostarea sitului este la un amic.....mai subliniez...ca pe acest site mai scriu niste pers.....dar se semneaza sub pseudonim) Multumesc mult si astept un raspund de la dumneavostra...o zi buna va urez
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu va poate da in judecata, odata ce nu preluati continutul acelei pagini.
Asa ca lucrati linistit.
Insa, o mica remarca cu privire la preluarea unor articole de pe "ici si colo". Ar fi bine sa fiti la curent cu prevederile legii privind drepturile de autor, respectiv sa luati in considerare eventualele restrictii ale anumitor pagini de internet (unele nu permit preluarea decat cu acordul lor scris, altele permit intre anumite limite, etc.).