Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit nevoi personale nerambursat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit nevoi personale nerambursat

Prietena mea a facut un credit de nevoi personale si 3 carduri de credit in 2008,a putu platii doar 3 luni,apoi a ramas fara loc de munca si nici pana in prezent nu are,ce i se poate intampla pentru ca nu si-a platit creditele?
I se pot intampla multe, adica se va trezi cu vreo firma de recuperare ca o someaza sa plateasca acea datorie care a fost cesionata de ei, sau chiar banca, prin executorii bancari, sa incerce executarea silita.
Dar, daca faceti calculele si de la data ultimei plati, (a ultimei rate achitate, care se pare ca a fost in 2008) au trecul mai mult de trei ani, datoria s-a prescris.
Adica nu mai figureaza cu nicio datorie?
Ba figureaza cu datorii, dar, fiind prescrise prin trecerea unui timp de trei ani in care nu s-a solicitat recuperarea datoriei, legal nu mai pot fi cerute de catre creditor, care poate fi ori banca, ori o firma de recuperare.
Initial a primit cateva instiintari de la anumite firme de recuperare dar daca nu a avut de unde sa plateasca nu a mai luat legatura cu ea.In acesta situatie ce se poate intampla?Spre exemplu daca isi cumpara o locuinta sau un autoturism banca ii poate pune sechestru?Mentionez ca nu a girat cu nimic.