Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... O cerere de interventie accesorie in interesul ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

O cerere de interventie accesorie in interesul paratului se timbreaza?

In cazul cererii de intervenient in sprijinul paratei se taxeaza cererea si daca da cat?
nu, nu se taxeaza..nu am timp sa dezvolt de ce.. insa rationamentul e ca spre ex paratul nu plateste taxa ..asta daca intervine in favoarea paratului
:pleasantry:
ContSters244210, utilizator
Cererea de interventie se timbreaza la fel ca si cererea principala.
Legea 146/1997 privind taxele judiciare de timbru:
Art. 10. - Cererile reconvenţionale, cererile de intervenţie şi de chemare în garanţie se taxează după regulile aplicabile cererii sau acţiunii principale.
dolimp a scris:

Cererea de interventie se timbreaza la fel ca si cererea principala.
Legea 146/1997 privind taxele judiciare de timbru:
Art. 10. - Cererile reconvenţionale, cererile de intervenţie şi de chemare în garanţie se taxează după regulile aplicabile cererii sau acţiunii principale.

sigur, aia principala insa speta e la interventia accesorie in favoarea paratului
Stimate domnule @Milica Damian,

Nu știu pe ce vă bazați în scutirea de la taxa de timbru pentru intervenția accesorie, dar vă înșelați.

Precum bine a arătat colegul @dolimp Legea 146 prevede taxarea cererilor de intervenție, fără a distige după felul acestora. Or, ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus. Taxarea se face, deci, în aceste condiții și nu în altele.

Astfel, dacă aveți, totuși o opinie contrară, vă rog să o expuneți motivat.

Cu stimă.
opinia mea este ca interventia in favoarea paratului nu se timbreaza pentru ca vizeaza doar apararea paratului, pentru ca fiind intervenient accesoriu in favoarea paratului nu pot fi obligat mai mult decat paratul..
in cea mai nefericita situatie intervenientul accesoriu in favoarea paratului ar trebui sa timbreze cu 8 lei..

opinia dvs e ca se timbreaza, insa va rog sa ne spuneti si cu cat...care-i reperul in stabilirea t j t in situatia in care intervenientul accesoriul nu pretinde nimic pt sine si nici pt parat..

....

ORDIN Nr. 760/C din 22 aprilie 1999
privind aprobarea Normelor metodologice pentru aplicarea Legii nr. 146/1997 privind
taxele judiciare de timbru
EMITENT: MINISTERUL JUSTIŢIEI
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 380 din 10 august 1999
Ministru de stat, ministrul justiţiei,
având în vedere prevederile art. 28 alin. (2) din Legea nr. 146/1997 privind taxele
judiciare de timbru, modificată şi completată prin Ordonanţa Guvernului nr. 11/1998,
aprobată şi modificată prin Legea nr. 112/1998, modificată şi prin Legea nr. 26/1999,
precum şi prin Ordonanţa Guvernului nr. 30/1999, şi ale Hotărârii Guvernului nr.
65/1997 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Justiţiei, cu m....

.......

ART. 13
Nu se timbrează cererile depuse în cursul judecăţii şi care nu modifică valoarea
taxabilă sau caracterul cererii iniţiale
, ca de exemplu: cererea cu care se depune lista
de martori, cererea pentru precizarea domiciliului ales sau pentru schimbarea
domiciliului, cererea pentru depunerea recipiselor de consemnare şi a chitanţelor de
plată a sumelor ce reprezintă onorarii pentru experţi, pensii de întreţinere şi altele.

ContSters244210, utilizator