Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cererea de interventie in favoarea reclamantului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cererea de interventie in favoarea reclamantului

Cererea de interventie in favoarea reclamantului se timbreaza ?
Avand in vedere ca prin aceasta cerere nu se cere nimic , decat , se urmareste apararea dreptului reclamantului , poate fi necesara timbrarea ?
Faur Ionela-Carmen- Cabinet de Avocat, Avocat
Buna ziua,
DA!
Chiar daca cererea de interventie in favoarea reclamantului nu are un obiect evaluabil in bani ea se timbreaza ?
Daca se timbreaza , iar cererea accesorie , este in favoarea reclamantului , nu se ajunge la o dubla timbrare a cererii reclamantului ?
O asemenea cerere accesorie se timbreaza la fel ca si cererea principala ?
Daca este actiune neevaluabila in bani este o taxa fixa si se plateste de catre intervenientul accesoru. Nu semnifica o dubla timbrare a cererii reclamantului ci timbrarea cererii de interventie. Fara plata cestei taxe nu se va lua in discutie cererea de interventie.

Art. 10 Legea 146/1997 actualizata a taxelor de timbru: "Cererile reconvenţionale, cererile de intervenţie şi de chemare în garanţie se taxează după regulile aplicabile cererii sau acţiunii principale".

Actiunea principala , a reclamantului este evaluabila in bani . S-a platit o taxa de timbru de 1350 lei .
Insa obiectul interventiei accesorii , nu este evaluabil in bani .
Intervenientul a facut cerere pentru apararea reclamantului in care solicita instantei sa nu tina seama de o modificare facuta intr-un inscris fara acordul sau , modificare care l-ar prejudicia pe reclamant daca instanta ar tine seama de ea .
Pentru taxarea acestei cereri accesorii poate fi vorba de taxa de 8 lei prevazuta la art.13 din legea 146/1997 ?
Multumesc pentru raspuns !
Pentru toti cei care cauta un raspuns la intrebarea : " Cererea de interventie in favoarea reclamantului , se timbreaza ? " , trebuie sa stiti ca instanta de judecata nu mi-a solicitat timbrarea !
Presupun ca pentru simplul motiv ca este vorba despre o simpla aparare si nu de invocarea unui interes propriu , evaluabil in bani .
Iar pentru toti cei care indica art.10 din legea 146/1997 si afirma ca cererea de interventie se va timbra la fel cum a timbrat reclamantul , ii rog sa incerce sa inteleaga mai bine acel text , deoarece nu la asta se refera ...

Bafta !