Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere interventie -taxa timbru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere interventie -taxa timbru

Stie cineva cat e taxa de timrbu pentru o cerere de interventie accesorie?
O parere...:)
Interventia accesorie, datorita faptului ca nu e o adevarata cerere de chemare in judecata, continutul ei fiind mult simplificat, nu cred ca ar trebui timbrata - se face doar o simpla aparare.
Conform normelor de aplicare a legii nr. 146/1997, cererile de interventie se timbreaza avandu-se in vedere valoarea obiectului cererii principale.

Dar din punctul meu de vedere intrucat e vorba de o cerere de interventie accesorie prin care nu se invoca un drept propriu, consoder ca taxa ar treebui sa fie fixa.

Si totusi nu stiu cat e #-o
"Art. 10. - Cererile reconvenţionale, cererile de intervenţie şi de chemare în garanţie se taxează după regulile aplicabile cererii sau acţiunii principale."
Asa zice Lg. 146/1997.
Deci, ar cam trebui s-o timbrezi.
Insa eu raman la prima mea parere.
eu sunt de acord ca trebuie sa o timbrez dar cu cat? avand in vedere ca e cerere de interventie accesorie nu se poate raporta la valoarea cererii introductieve de instanta.
Interventia accesorie fiind o simpla aparare, eu nu cred ca ar trebui sa o timbrezi, asa cum nu timbrezi nici intampinarea.

Dar de ce nu astepti sa ti se invoce acest lucru, si apoi, instanta sa-ti stabileasca si cuantumul;)