Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pierdere obiect de valoare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pierdere obiect de valoare

Buna.
Daca am pierdut un obiect de valoare mare pot depune o sesizare/plangere = nici nu stiu cum se numeste = la politie? in baza carei legi ?
Politistul care va prelua cazul va trebui sa ma anunte mereu in ce stadiu e ancheta ? ori ma cred intr-un film unde totul se termina cu bine?

Rog un moderator sa mute subiectul la locul potrivit daca nu este aici.Multumesc.
spokesman, utilizator
Nu va poate impiedica nimeni sa depuneti o ... sesizare la Politie, insa e foarte probabil ca aceasta nu va fi luata in seama si nici analizata. Cel mai probabil politistii vor incerca sa va determine sa nu inregistrati nicio sesizare, spunandu-va ca oricum nu veti rezolva nimic (fapt adevarat).
Pierderea unui obiect nu este si nu presupune automat o infractiune, deci nu este chiar in competenta de cercetare a politiei (si a niciunei alte institutii).
Duceti-va la politie si declarati ca ati pierdut obiectul. De cele mai multe ori acesta este gasit de diferite persoane si ori il inapoiaza politiei ori il pastreza.
Astfel, daca obiectul este inapoiat veti reintra in posesia lui, daca nu este dus la politie acea persoana savarseste infractiunea de insusirea bunului gasit, asadar este de competenta politiei sa cerceteze ce s-a intamplat cu obiectul.
Nu aveti nimic de pierdut, de foarte multe ori politia le gaseste.
Mult noroc!