Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Model cerere deschiderea procedurii insolventei de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Model cerere deschiderea procedurii insolventei de catre creditor

Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un model orientativ pt. o cerere de deschidere a procedurii insolventei formulata de catre creditor.
Ma intereseaza mai mult partea introductiva.

Va multumesc.
Vezi pe privat.
Multumesc Diana!:coffee:
mihnea58 a scris:

Va rog, daca ma poate ajuta cineva cu un model orientativ pt. o cerere de deschidere a procedurii insolventei formulata de catre creditor.
Ma intereseaza mai mult partea introductiva.

Va multumesc.

Model pt cerere de deschidere a procedurii insolventei, formulata de catre debitor, are cineva? Multumesc
As dori si eu un model de cerere de deschidere a procedurii insolventei.
Multumesc!
C A T R E,
TRIBUNALUL ..............................

Subscrisa S.C. ______ SRL., cu sediul in loc._______, str. _______ nr ___, ___________, cod de identificare fiscala RO: ________, nr. Inregistrare : J __ / ___ / _____, , reprezentata prin administrator ____________, in calitate de creditoare, formulam prezenta:

CERERE DE DESCHIDERE A PROCEDURII INSOLVENTEI PREVAZUTE DE LEGEA 85/2006 IMPOTRIVA DEBITOAREI S.C. ________ S.R.L. , cu sediul social in localitatea _____, str. _____, nr. 2, jud. _______, inmatriculata la ORC __________ sub numarul J __/____/_____, avand cod de identificare fiscala ____________, reprezentata legal prin ________, prin care va rugam sa constatati ca debitoarea este in imposibilitate de a-si achita datoriile sale comerciale ajunse la scadenta, datoria pe care debitoarea o are fata de societatea noastra fiind in cuantum de XXXX euro, XXX RON-debit , reprezentand ..............................................................................................., in temeiul contractului _____________________________________ la care se adauga penalitati de intarziere de 0,05 %/zi conform prevederilor art.......... din contract.

IN FAPT,
..........................

Debitoarea ___________ SRL nu si-a achitat obligatiile de plata aferente cu toate ca aceasta s-a bucurat de toate drepturile cuvenite. Cu toate insistentele nu am reusit sa ne incasam creanta.

Creanta subscrisei fata de debitoarea ______________ SRL cuantum de xxxxx euro, xxxxxx RON-debit, suma rezultata prin insumarea chiriei facturate lunar in cele 12 luni intruneste toate conditiile prevazute de legea 85/2006 :
-este o creanta certa, lichida si exigibila, fiind stabilita prin cele 12 facturi pe care le anexam prezentei cereri
- are un cuantum superior sumei de 10 000 lei
-este mai veche de 30 de zile
Prin urmare solicitam deschiderea procedurii insolventei fata de debitoarea ______________ SRL.

IN DREPT, dispozitiile art. 31 si 33 din legea 85/2006

IN PROBATIUNE ANEXAM:

- copia contractului nr. __ /__.__._____

- copii facturi emise de catre subscrisa pentru perioada contractuala astfel:

Administrator