Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Residency Certificate sau Cum pot dovedi ca locuiesc ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Residency Certificate sau Cum pot dovedi ca locuiesc si platesc taxe in RO

Buna ziua,

Cum as putea sa demonstrez unei firme din Polonia (nu chiar firmei dar probabil statului) ca locuiesc in Romania si platesc taxe aici (persoana fizica) pentru a putea completa un contract de colaborare cu ei. Mi s-a recomandat din partea lor sa caut un Residency Certificate insa tot ce gasesc despre asta are legatura cu strainii care locuiesc aici si nu gasesc nici o modalitate de a le implini aceasta doleanta.

Stie cineva vreo metoda, sau poate ati mai lucrat cu aceasta tara si stiti ce legislatie au ?

Multumesc in avans,
Gabriel
Deduc ca aveti nevoie de un certificat de rezidenta fiscala pentru persoane fizice romane ... Acesta se obtine de la organul fiscal din raza localitatii unde domiciliati. Pentru eliberare completati o cerere - tip pe care o depuneti la organul fiscal impreuna cu o copie dupa C.I. si timbru fiscal de 8 lei.
Probabil vi se cere acest certificat pentru a proba ca sunteti inregistrat fiscal in Romania si impozitul pe veniturile realizate in baza contractului de colaborare le veti plati in Romania, toate acestea pentru aplicarea Conventiei de evitare a dublei impuneri.
Multumesc, suna a exact ce cautam :)