Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme Asociatie de Proprietari - hotarare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme Asociatie de Proprietari - hotarare judecatoreasca

Buna seara,
Suntem intr-o situatie in care va cerem sprijin in rezolvarea ei. Despre ce este vorba?
Asociatia noastra de proprietari a fost infiintata in data de 7 iulie 1999, cand, pentru o perioada de 24 zile (1-24 iulie), acest lucru (constituirea ) se face fara incrierea la judecatorie, ci numai cu inscrierea in cartea funciara si inregistrarea la administratia financiara. Pe baza acestora, am incheiat contrate cu furnizorii de utilitati, inclusiv reincheierea lor. Nimeni nu ne-a cerut hotararea judecatoreasca prin care s-a infiintat Asociatia de proprietari, toti recunoscand ca asociatiile infiintate in perioada 1-24 iulie 1999 nu au fost nevoite sa apeleze la hotarare judecatoreasca. Numai ca acum, pentru depunerea documentatiei pentru aprobarea reabilitarii termice, ni s-a cerut aceasta hotarare judecatoreasca. Ne poate sprijini cineva cu o documentare/documentatie care sa ateste ca in acea perioada nu era nevoie de hotarare judecatoreasca pentru infiintarea unei Asociatii de proprietari? Facem mentiunea ca suntem din Bucuresti, sector 4. Va multumesc anticipat
Va aflati in eroare
Conform norme in vigoare ,asociatiile de proprietari se pot infiinta organiza si isi pot desfasura activitea in conformitate cu prevederile Legii nr 230 din 6 iulie 2007 si a normelor de aplicare HG nr 1588/2007
Cum dvs precizati data de 7 iulie 1999,la acea data in vigoare se aflau dispozitiile Legii nr 114 din 11 octombrie 1996 ,care reglementau aspectele sociale,economice ,tehnice si juridice ale constructiei si folosintei locuintelor ,respectiv asociatiile de locatari
Asociatiile de proprietari s-au constituit si inainte de aparitia legii 230/2007, conform O.G. 85/2001 privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari, aprobată cu modificări prin Legea 234/2002 cu normele din HG 400 din 04/02/2003 si chiar mai inainte conform Legii 114/1996 care precizeaza de exemplu:
Art. 35. - În clădirile de locuit cu mai multe locuinţe, proprietarul răspunde de asigurarea condiţiilor de funcţionare normală a locuinţei aflate în proprietate exclusivă şi a spaţiilor aflate în proprietate indiviză. În acest scop, proprietarii se vor constitui în asociaţii cu personalitate juridică.
Modul de înfiinţare, organizare şi funcţionare a asociaţiilor de proprietari se reglementează potrivit regulamentuluicadru cuprins în anexa nr. 2 la prezenta lege.

Asa ca nu este nici o eroare faptul ca unele asociatii de proprietari exista conform acestora.
O asociatie de proprietari mai mare, din care a facut parte si actuala asociatie de proprietari, a fost infiintata in 1997 si am si-acum documentele de infiintare pe baza legii 114/1996.
Dar s-a infiintat prin judecatorie cam tot asa cum se infiinteaza si astazi.
LA data infiintarii asociatiei noastre, 29 iunie 1999, NU ERA NEVOIE sa se faca prin judecatorie. Ce ma frapeaza este faptul ca in nici o lege ulteriara, referitoare la Asociatiile de proprietari, nu se sprecifica faptul ca cele infiintate inainte de 27 iulie 1999 ( publicarea legii 145/1999) trebuiesc sa obtina si hotararea judecatoreasca. Problema noastra este cum sa - i facem pe cei de astazi (de la primarie in cazul nostru) sa cieasca mai atent legile.

Pentru YNOCENTTA, nu suntem in nicio eroare deoarece noi am infiintat asociatia pe data de 29 iunie1999 in baza legii 114/1996.
Buna seara. Pentru o perioada scurta de timp (pana la intrarea in vigoare a legii 145/1999) a existat O.U.G. nr.44/1998 care a modificat legea 114/1996. Aceasta ordonanta modifica art.5 din anexa 2 la legea 114/1996 astfel: "Asociaţia de proprietari dobândeşte personalitate juridică în momentul înregistrării acordului de asociere, a statutului şi a procesului-verbal al adunării constitutive la organul financiar local în a cărui rază teritorială se află situată clădirea.”" Gasiti textul ordonantei aici: [ link extern ] .
Va multumesc foarte multpentru raspuns. Aceasta OUG o cautam si eu. Acum ma intreb cum sa procedez cu cei care NU VOR SA INTELEAGA ca noi suntem in regula deoarece in legea 145/1999 nu se prevede ca Asociatiile infiintate pe baza OUG 44/1998 vor trebui sa obtina si hotararea judecatoreasca.
nicuspring, utilizator