avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezolutiune contract vinzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezolutiune contract vinzare cumparare

acum 10 ani am cumparat un apartament impreuna cu prietenul meu,fiecare avind o cota de 1/2. am locuit impreuna o perioada de 8 ani dupa care respectivul a parasit locuinta ,am facut un contract de vinzare cumparare eu intrind in posesia celeilate jumatati a apartamentului. dupa aproximativ doi ani respectivul ma dat in judecata pentru rezilierea contractului pe motiv ca nu ar fi primit bani.dupa doua infatisari procesul a fost suspendat cu drept de recurs. dupa noua luni a repus procesul pe rol instanta cerind ca reclamantul sa aduca extras de carte funciara actual .mentionez ca in contract este specificat ca el si-a primit bani in momentul semnari contractului .as dori sa stiu ce sanse are in acest proces.si daca are vreo importanta ca eu mai am un alt proces cu el pentru hartuire si amenintari cu moartea. va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: lauraflory30 , utilizator 21:30, 27 Iulie 2012
Nu prea are sanse. As spune chiar ca nu are nicio sansa.

Dar, mai stii? Justitia, coana Themis adica, e cam legata la ochi :yeah:
dar extrasul de carte funciara il poate obtine? din cite stiu si eu acesta se da numai proprietarului...iar el nu mai este proprietar de trei ani
buna seara,imi cer scuze ca revin cu acelasi subiect dar procesul continua si nu mai stiu ce sa cred. acum mi se cere sa aduc martori de unde am imprumutat bani pe care i-am dat respectivului pe apartement. intrbarea mea este ce se intimpla daca eu nu duc acel martor,persoana respectiva fiind plecata din tara. va rog mult vreau si eu un raspuns,va multumesc
in opinia mea contractul poate fi rezolutionat, insa poate fi si anulat pt lipsa cauzei/cauza falsa
Buna ziua. Dovada ca ati platit contravaloarea cotei din imobil fostului partener rezida din contr de v-c . Daca in contract se mentioneaza ca vanzatorul si-a primit banii la data semnarii contractului , aceasta mentiune certifica plata de catre Dvs. a sumei respective. se poate chema notarul in instanta.

Alte discuții în legătură

Antrecontract expirat pact comisoriu grad 4 raulbalaur raulbalaur Buna ziua.Am cumparat anul trecut un apartament si am incheiat un antecontract(cu pact comisoriu de gradul IV) prin care am dat in avans suma de 40000 euro, ... (vezi toată discuția)
Inselaciune - cumparare imobil cu chitanta de mana, vandut ulterior de fostul proprietar cu contract notarial mikloscsaba mikloscsaba BUNA ziua am si eu o intrebare la dumneavoastra parinti mei au cumparat o casa acum 20 de ani atunci cu persoana respectiva au facut un contracat de mana din ... (vezi toată discuția)
Procedura de insolventa?! Angelinne Angelinne Ce se intimpla cu un apartament cumparat de la o firma cu plata integrala si pentru care inca nu s-a facut intabularea deci exista doar un antecontract de ... (vezi toată discuția)