Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONVENTIE CIVILA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONVENTIE CIVILA

Buna ziua! Doresc, ca persoana fizica, sa angajez pe cineva cu conventie civila pentru activitate sezoniera de paza. Daca este posibil si daca da ajutati-ma cu un model de conventie civila. Multumesc.
I. Părţile contractante
1.……………………………., domiciliat în …………….., str. …………………….. nr. ………..,
judeţul ……………, născut în localitatea …………………………., la data de ……………….., posesor
al actului de identitate seria ……………….. nr. ………………, eliberat de …………………… la data
de ……………………., codul numeric personal …………………………, în calitate Beneficiar,
şi
2. ……………………………., domiciliat în …………….., str. …………………….. nr. ………..,
judeţul ……………, născut în localitatea …………………………., la data de ……………….., posesor
al actului de identitate seria ……………….. nr. ………………, eliberat de …………………… la data
de ……………………., codul numeric personal …………………………, în calitate de prestator de
servicii (executant), am încheiat prezentul contract de furnizare în următoarele condiţii stabilite de
comun acord:
II. Obiectul contractului de furnizare
 activitatea care urmează să fie prestată ………………………..
 remuneraţia brută stabilită pentru prestaţie ………………………….. lei
 data efectuării plăţii remuneraţiei …………………………….
III. Drepturile şi obligaţiile părţilor
1. Beneficiarul se obligă:
 să-l remunereze pe prestator pentru rezultatul muncii sale;
 să reţină şi să vireze impozitul şi contribuţiile prevăzute de lege pentru venitul realizat de
prestator.
2. Prestatorul se obligă:
 să presteze activitatea sau să presteze la termenul convenit, în condiţiile şi
de calitatea cerute de beneficiar;

IV. Durata contractului de furnizare
Durata executării prestării serviciului este ………………… .
V. Modificarea contractului
Modificarea oricărei clauze a prezentului contract de furnizare se poate face numai prin
înţelegere între părţi, convenită în scris, prin act adiţional.

VI. Încetarea contractului
Prezentul contract încetează:
1. prin acordul scris al părţilor;
2. din iniţiativa temeinic motivată a uneia dintre părţi, cu un preaviz de 15 zile lucrătoare.

VII. Răspunderea părţilor
Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a obligaţiilor asumate prin prezentul
contract atrage răspunderea părţii în culpă, în afară de cazurile de exonerare prevăzute de lege.
Litigiile ivite în derularea prezentului contract de furnizare se soluţionează pe cale amiabilă
sau de către judecătorie, în cazul în care nu s-au soluţionat pe cale amiabilă.
Prezentul contract de furnizare a fost încheiat în trei exemplare, câte unul pentru fiecare
parte, iar al treilea exemplar pentru A.N.A.F. ……………….. .
Beneficiar, Prestator (Executant),

Va recomand daca doriti un contract mai complex ( sa contina si alte clauze ) sa apelati la un jurist din localitatea dvs.

Prezentul contract postat este doar cu scop orientativ.

CU STIMA.
Flavius1984, utilizator