avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Achizitionare uscator scara bloc etaj 4
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Achizitionare uscator scara bloc etaj 4

Buna seara. As vrea sa achizitionez uscatorul de pe scara blocului de la etajul 4 unde locuiesc
Am inteles ca trebuie sa fie toti locatarii blocului de acord. Acest aspect cred ca-l rezolv.
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa contina tabelul pe care il semneaza locatarii ca sunt de acord si ce pot sa fac daca locatarii de la doua apartamente sunt plecati in Spania de aproape 10 ani.
Pentru acest uscator vreau sa-mi iau angajamentul ca in 2 luni o sa renovez scara blocului .
Ce trebuie sa fac sa nu dau gres?
VA multumesc si astept raspuns urgent.#-o#-o#-o#-o
Cel mai recent răspuns: mel28 , utilizator 01:11, 18 Aprilie 2012
Precizati concret ce intelegeti prin achizitionat?
Interesul dvs este de a deveni proprietar asupra spatiului respectiv?
Normele in vigoare nu permit vanzarea spatiilor comune din condominium
Eventual cu acordul asociatiei de proprietari poate fi negociata inchirierea spatiului pe o perioada diferita,cu acordare de chirie periodica asociatiei de proprietari
M-am referit sa-l pot trece pe numele meu. Sa merg la primarie si sa ma treaca cu inca o camera.
Blocul are locuinte in proprietate sau sunteti chirias?
sunt proprietar de 8 ani
m-ar interesa si un cap de tabel cu ce trebuie sa contina pentru a-l putea semna ceilalti locatari care sunt de acord
Daca spatiul care va intereseaza reprezinta parte comuna,acesta nu poate fi "achizitionat",
respectiv sa il puteti trece pe numele dvs
Conform norme in vigoare,spatiile comune din condominium,cu acordul proprietarilor si al asociatiei de proprietari ,pot face obiectul unor contracte de inchiriere pe perioada de 7,25,49,99 ani

Alte discuții în legătură

Chirie perceputa de proprietari de la asociatia de proprietari care foloseste o incapere comuna din scara blocului hhs hhs Ce trebuie sa declare proprietarii apartamentelor dintr-un bloc daca percep o taxa de folosinta a unei incaperi comune ? Ce consecinte legale sunt? Ce trebuie ... (vezi toată discuția)
Chirie uscator bloc costi62 costi62 Asociatia de propietari(presedintele/comitetul) pot modifica unilateral suma negociata cu locatarii pentru plata chiriei unui uscator ? (am un contract de ... (vezi toată discuția)
Inchiriere spatiu omul70 omul70 Proprietarii unei scari vor sa inchirieze un spatiu comun aflat la parterul scarii, spatiu cu alta destinatie decit cea de lecuinta si in care isi desfasoare ... (vezi toată discuția)