Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru cresterea copilului, mama studenta
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru cresterea copilului, mama studenta

Fiica mea va naste in septembrie anul acesta,este studenta la forma de zii ,la stat,in ultimul an.,anul 4.Anul 3 de facultate l a repetat din motive personale(deces tata).Doresc sa stiu daca beneficiaza de indemnizatie de crestere copil! Si daca este conditionata de repetarea anului si de obtinerea examenului de licenta!
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca beneficiaza de CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului universitar organizat potrivit legii, in tara sau in strainatate, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale.

2. Conform normelor de aplicare a OUG 111/2010 la dosarul pe care il depune la Primarie trebuie sa anexeze o adeverinţa eliberatã de instituţia de învãţãmânt, care sã ateste frecventarea cursurilor fãrã întrerupere, pânã la data solicitãrii acesteia.

3. Indemnizatia pentru CCC nu este conditionata de sustinerea examenului de licenta.

4. - Pentru a sti sigur daca repetarea anului III este considerata intrerupere va puteti adresa Agentiei Nationale (Judetene) pentru Plati si Inspectie Sociala cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
- Intrebarea o puteti pune si pe e-mail. Pentru ANPIS intrati pe www.prestatiisociale.ro