Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mai este in vigoare OUG nr. 94/2010 privind unele ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mai este in vigoare OUG nr. 94/2010 privind unele masuri in domeniul asigurarii unor categorii de persoane in sistemul public de pensii?

Buna ziua,
In perioada 1997-1998 am fost plecat din tara in Canada, la copii( medici) si nelucrand, nu am contribuit la stagiu de cotizare.
Sunt aproape de varsta de pensionare anticipata - 60 ani - si realizez un stagiu de cotizare de 33 ani - deci imi lipsesc 2 ani pentru a indeplini cerintele legii.
Intrebare: Prevederile OG 94/ 2010 privind plata retroactiva a CAS pentru perioade nelucrate, mai sunt valabile si in 2012!
Multumesc!
1. - OG 94/2010 a fost valabila numai pana la sfarsitul acelui an.
- Acum nu se mai poate plati retroactiv ci numai incepand cu data incheierii contactului de asigurare.

2. - Se poate asigura in sistemul public de pensii, pe baza de contract de asigurare sociala, orice persoana care doreste sa-si completeze stagiul de cotizare si/sau sa-si mareasca punctul de pensie.
- Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.
- În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 741 lei, iar nivelul maxim de 10.585 lei.
- Contractul de asigurare sociala se incheie intre persoana interesata sau, dupa caz, mandatarul acesteia desemnat prin procura speciala si casa teritoriala de pensii din raza de domiciliu sau resedinta a persoanei interesate.
- Plata contributiei de asigurari sociale poate fi efectuata atat de catre titular, cat si de orice alta persoana desemnata de acesta , lunar sau anticipat, pe o perioada de cel mult 12 luni.
- Contractul de asigurare sociala se incheie in forma scrisa si produce efecte de la data inregistrarii acestuia la casa teritoriala de pensii.
- Asadar pentru un venit minim asigurat de 741 lei veti plati 232 lei lunar.