Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu 2012

o educatoare poate avea in 2012 salariul de 804 lei atata timp cat salariul minim este de 700 lei. (fiind educatoare este calificata).
Va multumesc pentru raspuns.
Daca la stat nu poate avea, la privat il poate avea acel salariu la care va referiti ... salariul minim brut care il poate avea o persoana angajata in sectorul bugetar sau privat este de 700 lei ..

Prin urmare, cred ca r fi mult mai bine sa ne precizati daca locul dvs de munca este in sectorul bugetar sau in cel privat:::
locul de munca este cel privat
In acest sens, salariul minim brut lunar care trebuie sa va fie oferit este de 700 lei ... aplicarea unor coeficienti de ierarhizare se poate face numai daca acestia sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia...

In speta, salariul oferit este peste salariul minim brut pe economie ...
Va rog foarte frumos , ma poate ajuta cineva .
Cred ca deja ati primit raspuns ... legea prevede ca un angajator sa ofere unui salariat - indiferent de studii - salariul minim brut pe economie (700 lei brut lunar), incepand cu 01.01.2012.

Totusi, in cazul unor angajatori din sectorul privat, in reg.intern al acestora sau in ccm aplicabil pot fi prevazuti coeficienti de ierarhizare pentru anumite categorii de functii.