avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obligatiile angajatului si angajatorului in cazul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obligatiile angajatului si angajatorului in cazul sarcinii

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pentru a beneficia in totalitate de drepturile indemnizatiei de crestere a copilului, o angajata care este insarcinata poate fi afectata cu ceva daca este la actualul loc de munca de mai putin de 1 an.

Multumesc,
Ultima modificare: Luni, 9 Aprilie 2012
roxanasimona, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:57, 9 Aprilie 2012
Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

Cele 12 luni pot fi cumulate de la mai multi angajatori , nefiind obligatoriu ca aceasta perioada sa fie de la un singur angajator.
Multumesc de raspuns!

As dori sa mai stiu in cazul in care angajatorulul se schimba si intervin cateva zile de "pauza" intre incheierea contractului anterior si inceperea contractului curent, daca aceasta "pauza" se considera intrerupere in cele 12 luni.

Multumesc,
OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor permite si fractiunile de luna:

Art. 4
(1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin.(5) si (6), considerate luna intreaga.

(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).

(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).

(4) In situatia in care nasterea copilului se produce inainte de termen, perioada prevazuta la art. 2 alin. (1) se diminueaza cu perioada cuprinsa intre data nasterii copilului si data prezumata a nasterii, certificata de medicul de specialitate.

Pentru indemnizatia CCC se iau in considerare si fractiunile de luna in care ati realizat venituri supuse impozitului pe venit... astfel, potrivit OUG nr.111/2010 :
Art. 4 (1) In calculul celor 12 luni prevazute la art. 2 alin. (1) se includ si fractiunile de luna in care s-au realizat venituri supuse impozitului, precum si cele in care solicitantii s-au aflat in situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6), considerate luna intreaga.
(2) Prin fractiune de luna se intelege efectuarea a cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna in care persoana indreptatita a realizat venituri supuse impozitului ori s-a aflat in una sau mai multe dintre situatiile prevazute la art. 2 alin. (5) si (6).
(3) Prin exceptie, se accepta ca de cel mult 3 ori fractiunea de luna sa fie constituita dintr-un numar mai mic de zile lucratoare decat cel prevazut la alin. (2).
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vă rog să mă ajutați 4488 4488 Trebuie sa depun dosarul de indemnizație pentru creșterea copilului dar în ianuarie anul trecut mi am schimbat locul de munca, așadar nu am decât 14 zile ... (vezi toată discuția)
Nu stiu daca iau indemnizatie deea2 deea2 buna ziua ,sunt insarcinata din 5 mai lucrez am avut intreruperi 10 zile .urmeaza sa nasc in martie pe 20 2017 .am mai lucrat si in trecut dar am intreruperi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil vasile1965 vasile1965 As vrea sa stiu cat trebuie sa fi lucrat inainte de nastere pentru a beneficia de indemnizatia de crestere copil.Cate luni,din cati ani?Poti avea fractii de ... (vezi toată discuția)