Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societati studenti
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societati studenti

un doctorand cu bursa la zi beneficiaza de facilitatile acordate studentilor pt infiintare societatii comerciale?
H.G. nr. 166 din 13.02.2003 (Textul actului publicat în M.Of. nr. 114/24 feb. 2003) :

Art. 2. - (1) Pentru a beneficia de scutirile de la plata taxelor şi tarifelor prevăzute la art. 1, studentul care înfiinţează o societate comercială trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) urmează cursurile unei forme de învăţământ superior de lungă sau de scurtă durată la o instituţie de învăţământ superior acreditată;
b) este cel puţin în anul II de studiu şi a promovat toate obligaţiile prevăzute de senatul universităţii;
c) nu a depăşit vârsta de 30 de ani.

>un doctorand cu bursa la zi beneficiaza de facilitatile acordate studentilor pt infiintare societatii comerciale?
cunosc textul legii. registrul comertului Iasi nu-mi lamureste insa problema studiilor pentru doctorat. Ma intereseaza in aceasta situatie care este statutul doctorandului in acest caz ... este sau nu estre asimilat sintagmei student

cu multumiri

reddog a scris:
>H.G. nr. 166 din 13.02.2003 (Textul actului publicat în M.Of. nr. 114/24 feb. 2003) :
>
>Art. 2. - (1) Pentru a beneficia de scutirile de la plata taxelor şi tarifelor prevăzute la art. 1, studentul care înfiinţează o societate comercială trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
>a) urmează cursurile unei forme de învăţământ superior de lungă sau de scurtă durată la o instituţie de învăţământ superior acreditată;
>b) este cel puţin în anul II de studiu şi a promovat toate obligaţiile prevăzute de senatul universităţii;
>c) nu a depăşit vârsta de 30 de ani.
>
>>un doctorand cu bursa la zi beneficiaza de facilitatile acordate studentilor pt infiintare societatii comerciale?
nu beneficiezi de nici o facilitate.reg com de la voi trebuia sa iti spuna clar!

>un doctorand cu bursa la zi beneficiaza de facilitatile acordate studentilor pt infiintare societatii comerciale?