avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen prescriptie extinctiva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen prescriptie extinctiva

Buna ziua!Reclamanta a introdus gresit o cerere (pe OUG 119)la tribunalul Bucuresti in data de 01.06.2011.Am solicitat si mi s-a admis "necompetenta teritoriala a instantei" si in consecinta s-a trimis dosarul dupa 5 luni la judecatoria Sibiu, cererea fiind admisa in 19.12.2011, iar la primul termen 20.01.2012 s-a respins.]
Acum s-a introdus pe 01.02.2012 "pe pretentii" la acelasi tribunal Bucuresti si s-a declinat tot pentru "necompetenta teritoriala a instantei" la Judecatoria Sibiu cu termen 01.06.2012.
In 01.02.2012 s-a implinit termenul de prescriptie al debitului.Mai poate solicita intreruperea (suspendarea?) prescriptiei reclamanta?Cu ce termene si pe ce perioada?#-oMultumesc.

Alte discuții în legătură

Intampinare parata tmihai2006 tmihai2006 Buna ziua!As dori o sugestie pentru urmatoarea speta, eu fiind parata.Reclamanta a introdus la Tribunalul Iasi actiune pe OUG 119 , am cerut mutare la ... (vezi toată discuția)
Termen prescriptie adriannn adriannn Buna ziua. Termenul de prescriptie de 3 ani poate fi intrerupt doar prin introducerea unei cereri de chemare in judecata, sau este necesar ca cererea sa fie ... (vezi toată discuția)
Lichidarea si clauza arbitrala manea 2 manea 2 reclamantul societate in lichidare ma actioneaza in instanta (TMB) pe pretentii, eu fiind pers juridica, in baza unui contract de executie lucrari in care este ... (vezi toată discuția)