Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda stationare in statie autobuz
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda stationare in statie autobuz

Am luat o amenda in seara dinspre 30.11.08 si 01.12.08 de la Politia Rutiera pentru ca am stationat intr-o statie de autobuz pe motiv ca nu mai erau locuri in parcare.

Anexez o copie dupa PV si as dori sa stiu daca pot face ceva impotriva acestui PV.

Va Multumesc.
img151.imageshack.us/my.php?image=image00221ib9.jpg
CosminGL, utilizator
Puteti face plangere impotriva p.v. de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la primirea acestuia.
Puteti sa motivati inexistenta locurilor de parcare dar aveti foarte putine sanse pentru anularea p.v., daca nu chiar deloc.
Insa daca invocati si dovediti vre-un motiv care inlatura caracterul contraventional al faptei ( starea de necesitate, forta majora etc.), puteti avea castig de cauza.
Nu este accesibil link-ul trimis. Daca nu descoperiti ceva motive de nelegalitate, destul de greu. Poate mai incercati sa postati link-ul sa vedem despre ce este vorba:)
[ link extern ]

Fara pauza dinainte de img.(Am lasat pauza deoarece forumul nu recunoaste semne de tip slash)

Sau: www.imagecross.com/04/image-hosting-view-12.php?id=9967image00221ib9.jpg
CosminGL, utilizator
Poate nu-mi dau seama bine, insa eu constat ca politistul va sanctioneaza pentru nerespectarea art.108 alin.1,9,8, fapte sanctionate de art. 99 alin.2 din OUG 195/2002 republicata.
Dupa ce cititi cu atentie PV va rog sa-mi confirmati ori sa-mi infirmati cele de mai sus pentru a-mi putea forma o opinie.
Av. Adrian Posdarie.
Citez: "Fapta este savarsita de: art 108 alin 1, lit a) pct. 8, din OUG 195/2002 si sanctionata de art 99 alin 2 din OUG 195/2002"

Deci, confirm afirmatia d-voastra.

Va Multumesc.
CosminGL, utilizator