Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces Verbal MAI
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces Verbal MAI

Buna ziua.
Mi s-a intocmit un pv pentru folosirea telefonului mobil in timpul mersului.
In p.v. scrie asa "fapta savarsita este prevazuta de art. 108/1/A/2 OUG 195/2002 rep si sanctionata de art. 99/2 din OUG 195/2002 rep".
As dori sa stiu ce anume prevede art 99/2 din OUG 195/2002 republicata?

Multumesc!

OUG nr 195/2002
Art.99. -

(2) Amenda contravenţională prevăzută la alin.(1) se aplică şi conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 2 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.a).
art. 99 (2) nu prevede nicio sanctiune legata de incalcarea art. 108/1/A/2 OUG 195/2002 rep.
Art. 98 (2) , da.
Nu inseamna in acest caz ca p.v. este nul?!
Anterior ori carui demers verificati temeinic artocolul consemnat,sa nu fie vorba despre PV nelizibil
ynocentta a scris:

Anterior ori carui demers verificati temeinic artocolul consemnat,sa nu fie vorba despre PV nelizibil

Este perfect lizibil.
In p.v. scrie asa "fapta savarsita este prevazuta de art. 108/1/A/2 OUG 195/2002 rep si sanctionata de art. 99/2 din OUG 195/2002 rep"
Reiese de aici cum sunt sanctionat sau nu?