avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces Verbal MAI
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces Verbal MAI

Buna ziua.
Mi s-a intocmit un pv pentru folosirea telefonului mobil in timpul mersului.
In p.v. scrie asa "fapta savarsita este prevazuta de art. 108/1/A/2 OUG 195/2002 rep si sanctionata de art. 99/2 din OUG 195/2002 rep".
As dori sa stiu ce anume prevede art 99/2 din OUG 195/2002 republicata?

Multumesc!

Cel mai recent răspuns: malcos , utilizator 17:36, 26 Ianuarie 2015
OUG nr 195/2002
Art.99. -

(2) Amenda contravenţională prevăzută la alin.(1) se aplică şi conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârşeşte o faptă pentru care se aplică 2 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.a).
art. 99 (2) nu prevede nicio sanctiune legata de incalcarea art. 108/1/A/2 OUG 195/2002 rep.
Art. 98 (2) , da.
Nu inseamna in acest caz ca p.v. este nul?!
Anterior ori carui demers verificati temeinic artocolul consemnat,sa nu fie vorba despre PV nelizibil
ynocentta a scris:

Anterior ori carui demers verificati temeinic artocolul consemnat,sa nu fie vorba despre PV nelizibil

Este perfect lizibil.
In p.v. scrie asa "fapta savarsita este prevazuta de art. 108/1/A/2 OUG 195/2002 rep si sanctionata de art. 99/2 din OUG 195/2002 rep"
Reiese de aici cum sunt sanctionat sau nu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda stationare in statie autobuz CosminGL CosminGL Am luat o amenda in seara dinspre 30.11.08 si 01.12.08 de la Politia Rutiera pentru ca am stationat intr-o statie de autobuz pe motiv ca nu mai erau locuri in ... (vezi toată discuția)
Amenda pentru viteza NastyLucke NastyLucke Buna ziua, Ieri ma intorceam dintr-o mica excursie, si intr-un sat din jud. Buzau m-a prins radarul cu 67 km/h. Am semnat procesul verbal ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala pentru parcare neregulamentara IonutTurlea IonutTurlea Buna ziua, ma puteti ajunta cu un model mai personalizat de contestare a unui P.V. de contraventie ? detalii si argumente : Fapta savarsita este prevazuta ... (vezi toată discuția)