Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... monografie productie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

monografie productie

Care sunt notele contabile in cazul in care societatea cumpara materiale, le da unei croitorii, aceasta imi taie factura pt serviciul prestat, imi da produsele finite (rochiii, fuste) pe care eu le vand im magazinul propriu alturi de alte marfuri cu bon fiscal?
Se cumpara materiale in valoare de 10.000 lei cu TVA 24%, adica 2.400 lei.

301 = 401 cu 10.000 lei
4426 = 401 cu 2.400 lei

Materialele se transfera la prestatorul de servicii cu aviz de expeditie (o facem pentru intreaga cantitate).

351 = 301 cu 10.000 lei

Prestatorul de servicii face factura pentru lucrarile efectuate in valoare de 2.000 lei, plus TVA 24% in valoare de 480 lei, si trimite cu aviz de expeditie produsele realizate, fara sa specifice pretul acestora.

628 = 401 cu 2000 lei
4426 = 401 cu 480 lei

Odata cu avizul de expeditie sau altfel se va trimite raportul de productie care este justificarea consumarii materialelor trimise pentru realizarea produselor finite.

601 = 351 cu 10.000 lei

Produsele se vor vinde cu 15.000 lei, conform deciziei conducerii firmei (la acest pret se face receptia).

345 = 711 cu 15.000 lei
348 = 711 cu -5.000 lei

Marfurile se transfera in magazin cu aviz de expeditie.

371 = 345 cu 15.000 lei.

Daca mafurile se duc direct in magazin de la producator, se face acolo receptia si nu se mai face un alt aviz.

Iulian Manea a scris:
Odata cu avizul de expeditie sau altfel se va trimite raportul de productie care este justificarea consumarii materialelor trimise pentru realizarea produselor finite.

601 = 351 cu 10.000 lei

Produsele se vor vinde cu 15.000 lei, conform deciziei conducerii firmei (la acest pret se face receptia).

345 = 711 cu 15.000 lei
348 = 711 cu -5.000 lei

Marfurile se transfera in magazin cu aviz de expeditie.

371 = 345 cu 15.000 lei.

Daca mafurile se duc direct in magazin de la producator, se face acolo receptia si nu se mai face un alt aviz.

Iulian, nu vorbim de productie proprie aici, asa ca nu avem de ce sa folosim contul 711.