Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de conducere

Buna ziua.
As dori si eu sa stiu, conform legislatiei in vigoare, se mai acorda indemnizatia de conducere?
Va multumesc.
Acordarea acestei indemnizatii de conducere, pentru sectorul privat, se poate stipula in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia...
Trebuia sa fac precizarea ca ma intereseaza pentru sectorul bugetar, pentru o functie de sef birou.
Va multumesc inca o data.
Din cate cunosc, sporurile si indemnziatiile acordate in sectorul bugetar au fost introduse in salariu .. daca o persoana ocupa temporar o functie de conducere, atunci pentru perioada respectiva - maxim 1 an -, persoana beneficiază de drepturile salariale aferente funcţiei de conducere respective.
Am inteles ce vreti sa spuneti, dar daca incadrarea pe functie de sef birou a fost facuta acum un an, fara acordarea acestei indemnizatii, exista posibilitatea acordarii acesteia, macar acum? Si daca da, conform carui act normativ?
Sectorul bugetar are reglementata salarizare prin mai multe acte normative ... Legea cadru este 284/2010 .... despre ce domeniu de activitate este vorba?