Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa poluare 2012
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa poluare 2012

Buna.

Are cineva jurisprudenta pentru recuperarea integrala a taxei de prima inmatriculare in baza legii 9/2012? Am auzit ca se poate prin instanta, insa nu stiu de unde sa o apuc, intrucat nu ma intereseaza cei 25% ... Azi am cumparat din germania o masina si taxa de prima inmatriculare m-a costat doar 8.500 lei. Ma puteti indruma va rog?
Va multumesc.
Pe legea 9/2012 nu exista jurisprudenta. Nici un proces inceput in 2012 nu s-a finalizat inca. Sunt valabile temeiurile de drept invocate anterior deoarece legea 9/2012 nu schimba nimic dpdv al legalitatii taxei de poluare impusa autoturismelor second hand sau al caracterului discriminatoriu presupus de procedurile de inmatriculare ale auto sh proaspat importate sau ale auto sh deja inmatriculate in Romania.
Pentru usurinta vazusem undeva un link spre un site de unde puteati achizitiona un cd cu documentatia completa necesara recuperarii taxei, inclusiv cererile de chemare in judecata, daca nu doriti sa apelati la un specialist. Daca va intereseaza, caut link-ul.
MULTUMESC.