Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general refuza eliberare factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

refuza eliberare factura

Am achitat niste bunuri in avans pe baza unui contract de vanzare cumparare. Firma pe care o reprezint a fost pusa in posesia bunurilor, respectiv 27 de domenii internet (www) dar vanzatorul refuza sa-mi elibereze factura pentru plata facuta prin banca. Dupa numeroase insistente nu mai reusesc sa iau legatura cu reprezentantii firmei.
Ce solutii am in situatia de fata?
Multumesc anticipat.
Tva-ul se poate deduce, facand analogie cu obligatia emiterii facturii.Chiar daca ati inregistra avans marfa, tot exista obligatia emiterii facturii la incasare avans.Va sugerez sa emiteti intrebarea catre asistenta contribuabili in jud.dvs. sau direct pe site-ul ANAF.Veti primi raspuns in cel mai rau caz, in 45 zile, dar veti avea si punctul lor de vedere in scris.Daca vreti, puteti anunta si garda Financiara.