Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia CCR 224/2012 - cum recuperez sumele retinute ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia CCR 224/2012 - cum recuperez sumele retinute din pensie?

modaliatatea de recuperare a sumelor de 5.5% retinute ilegal din pensia integrala
Este o intrebare sau o constatare?
Se pot recupera sumele retinute necostitutional doar pentru cererile facute la tribunale pana ieri, 17 aprilie 2012. Astazi le-au publicat in Monitorul Oficial
Către
Casa Judeţeană de Pensii ___________

Subsemnatul(a),_______________________________________________cu domiciliul stabil în_______________________, cod____________, str. _________________________, nr. ________, bl_____, sc. __, ap. __, tel.__________________, cu ultimul loc de muncă la ___________________________________________, dosarul de pensie nr.____________________, mandat ___________________________, având în vedere Deciziile nr. 223 şi 224 pronunţate în data de 13.03.2012 de către Curtea Constituţională referitoare la dispoziţiile art. 259 alin. (2) din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii ?care sunt constituţionale în măsura în care se interpretează în sensul că procentul de 5,5% se aplică numai veniturilor din pensii care depăşesc 740 de lei? vă rog să dispuneţi:
- ca din luna aprilie 2012 această contribuţie să fie calculată şi reţinută numai pentru veniturile din pensie care depăşesc 740 de lei;
- restituirea în luna aprilie 2012 a sumelor reţinute nelegal, indexate corespunzător, astfel:

Sumă lunară reţinută = 740 lei x 5,5% = 40,70 lei

Data Semnătura

nu mi-a luat si tabelul. O sa incerc sa rescriu:
ian 2011-suma=40,70,IPC=103,38,Suma actualizata=42,08 lei
febr.2011-suma=40.70,IPC=102,59,suma actualizata=41,75
.
martie 2012-suma40,70,IPC=100,suma actualizata-40,70
deci in total=619,64-suma totala de recuperat.

ajutati-ma sa pot posta si tabelul...ce varianta am sa incarc un doc.word...ca m-am blocat

NOTA; Daca Casa de Pensii nu da o rezsolutie pozitiva cererii abia atunci va puteti adresa instantei.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Acest model se aplica numai la pensionarii cu o pensie in cuantum de FIX 740 lei, pentru restul cu pensii in sume diferite se aplica calculul urmator :
Exemplu=
(pensia) 1158 lei - 740 lei = 318 lei
318 lei x 5,5 % (CASS) = 17 lei
1158 lei - 17 lei = 1141 lei
141 lei x 16% (impozit) = 22 lei
1158 lei - 17 lei - 22 lei = 1119 lei (net)
fata de:
1158 lei - 64 lei (CASS) - 15 lei (impozit 16%) = 1079 lei (actual)
diferente de restituit, perioada 01.01.2011 - 30.04.2012 :
1119 lei - 1079 lei = 40 lei
16 luni x 40 lei/luna = 640 lei
Gasiti aici doua tabele facute de mine pana la nivelul impozitarii:

www.avocatnet.ro/content/for...

Pentru mine personal,dupa aparitia in M.OF. a deciziilor CC,acest subiect este incheiat.

Stiu ca incepand cu luna mai 2012 voi primi in plus la pensie 35 de lei(net),iar sotia 32.
Carp Mircea, utilizator