Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... P.F.A. sunt scutite de la plata CAS?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

P.F.A. sunt scutite de la plata CAS?

Sunt P.F.A si sunt si angajat cu contract de munca pe perioada nedetrminata la o societate care imi retine si vireaza toate contributiile catre stat. Activitatea ca P.F.A. o desfasor ocazional..
Persoanele fizice autorizate (PFA) care au si carte de munca sunt scutite de la plata contributiilor sociale, potrivit noii legi a pensiilor articolul 11 din aceasta lege acorda la alineatul 4 scutire pentru PFA care au si carte de munca.

Cu stima.
Flavius1984, utilizator
Si sunt scutite si plata contributiei la sanatate?
stefanvasile a scris:

Si sunt scutite si plata contributiei la sanatate?

Va rog dacă stie cineva dacă persoanele fizice autorizate care realizează venituri ocazional şi sunt angajate cu contract de muncă pe perioadă nedeterminată sunt scutite de la plata contribuţiilor la sănatate?

Cu stimă şi deosebit respect
Nu sunt scutite, dimpotrtiva au obligatia achitarii unei cote de 5,5% din venitul net, realizat anual.