Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registru jurnal si de inventar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registru jurnal si de inventar

Buna ziua,

Stiti cumva daca este obligatoriu si legal sa avem registrele jurnal si de inventar cumparate sau putem sa le avem listate din programul de contabilitate? oricum le listam la sfarsit de luna, respectiv de an (cel de inventar).

Multumesc anticipat!
Nu este obligatoriu sa fie scrise pot fi si listate dar programul de evidenta contabila pe care-l aveti trebuie sa respecte reglementarile contabile:

Art. 23 din Legea contabilitatii(82/1991 republicata)
.
(1)Persoanele prevăzute la art. 1 care utilizează sisteme informatice de prelucrare automată a datelor au obligaţia să asigure prelucrarea datelor înregistrate în contabilitate în conformitate cu reglementările contabile aplicabile, controlul şi păstrarea acestora pe suporturi tehnice timp de 10 ani