Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... factura if
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

factura if

am o intreprindere familiala cod caen 4775 comert cu amanuntul produse cosmetice in magazine specializate si unii din clienti (care detin pfa,ii,if,societati neplatitoare de tva)imi solicita factura fiscala pt produsele achizitionate de la mine.doresc sa stiu daca pot sa le eliberez factura si daca acestia pot sa o inregistreze in contabilitatea firmei lor
Sigur ca da, puteti este chiar obligatoriu daca vi se solicita sa eliberati factura. Pentru dumneavoastra nu-i important daca clientii ( PFA II SRL, sau orice forma juridica ) sunt sau nu platitoare de TVA. Daca d-voastra sunteti platitoare de TVA inscrieti TVA-ul pe factura, iar da nu sunteti eliberati factura fara TVA
Nu numai ca puteti elibera factura, dar cam aveti aceasta obligatie de a elibera facturi sau bonuri fiscale pentru marfurile vandute.
fiind comert cu amanuntul cineva spunea ca nu am voie sa eliberez factura numai bon fiscal de aceea voiam sa stiu pt a nu avea probleme cu fiscul