avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... factura if
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

factura if

am o intreprindere familiala cod caen 4775 comert cu amanuntul produse cosmetice in magazine specializate si unii din clienti (care detin pfa,ii,if,societati neplatitoare de tva)imi solicita factura fiscala pt produsele achizitionate de la mine.doresc sa stiu daca pot sa le eliberez factura si daca acestia pot sa o inregistreze in contabilitatea firmei lor
Cel mai recent răspuns: eleonor , utilizator 19:14, 19 Aprilie 2012
Sigur ca da, puteti este chiar obligatoriu daca vi se solicita sa eliberati factura. Pentru dumneavoastra nu-i important daca clientii ( PFA II SRL, sau orice forma juridica ) sunt sau nu platitoare de TVA. Daca d-voastra sunteti platitoare de TVA inscrieti TVA-ul pe factura, iar da nu sunteti eliberati factura fara TVA
Nu numai ca puteti elibera factura, dar cam aveti aceasta obligatie de a elibera facturi sau bonuri fiscale pentru marfurile vandute.
fiind comert cu amanuntul cineva spunea ca nu am voie sa eliberez factura numai bon fiscal de aceea voiam sa stiu pt a nu avea probleme cu fiscul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen produse cosmetice ROXANA1991 ROXANA1991 Buna ziua, Am ca si domeniu principal de activitate 9602- Coafura si alte activitati de infrumusetare, iar ca si domenii secundare am codurile: 4619- ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal sau bon fiscal si factura fiscala sweet sweet Buna ziua.lucrez la un magazin de scule si unelte de uz gospodaresc.as vrea sa stiu in ce situatii clientii pot cere ,pe langa bonul fiscal , si factura ... (vezi toată discuția)
Prestări servicii cosmetice si vanzare produse cosmetice online DoamnaS DoamnaS Buna ziua, Doresc sa înființez o entitate juridică cu următoarele activitati: - prestări servicii cosmetice Si tatuaje - magazin online produse ... (vezi toată discuția)