Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical

buna ziua,spuneti-mi si mie va rog care stiti ..am un salariat cu jumatate de norma deoarece are si pensie,intebare...cum se calculeaza cm care este platit cu 75% fiind boala obisnuita?
si mai am o intrebare acest salariat in luna martie a luat banii pe co pe anul 2012
13 zile pt luna martie si 13 zile pt luna aprilie.acum cand fac saalriile lunii aprilie si ii calculez cm ii opresc banii pe co platit pt luna apr(13 zile)
1. Pentru calculul CM pe aprilie 2012 faceti totalul veniturilor realizate ca salarii in cele 6 luni anterioare (oct 2011 - mar 2012) si impartiti la totalul zilelor lucrate in cele 6 luni. Obtineti astfel media zilnica, cu 2 zecimale.
Indemnizatia de CM = media zilnica X nr. zile lucratoare din perioada de CM X procent corespunzator codului de CM (in cazul acesta 75%)

de ex. luna 1 sal. 350 nr.zile lucrate 20
luna 2 sal. 350 nr.zile lucrate 22
luna 3 sal. 200 nr. zile lucrate 15 (sa zicem ca ar fi fara plata restul) ............

Nu conteaza aici faptul ca angajatul are 1/2 norma, acest lucru se reflecta in salariul obtinut.

2. Da, la salariul lunii aprilie calculati totalul brut (inclusiv indemnizatia de CO aferenta celor 13 zile de CO), retineti contributiile, avansul (daca s-a acordat) si suma platita ca indemnizatie in luan martie aferenta celor 13 zile de CO din aprilie.

multumesc frumos pt raspuns !