Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CRSTERE COPIL
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CRSTERE COPIL

Buna ziua, va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la niste intrebari
- in cazul in care o salariata care urmeaza sa nasca prin decembrie,are contract de munca si functia de baza cu 8 ore/zi la o firma si inca 5 contracte de munca cu 2 ore/zi, la calculul pentru conc de maternitate se tine seama de toate veniturile din toate contractele sau doar din cel cu 8 ore/zi?
- calculul se face 85% din media veniturilor pe ultimele 6 luni sau s-a schimbat legea?
multumesc anticipat
Pentru indemnizatia pentru CCC se iau in calcul toate veniturile profesionale impozabile din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului.