Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuiala aferenta tva 50%(achizitie combustibili)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuiala aferenta tva 50%(achizitie combustibili)

Buna ziua
Am urmatoarea nelamurire cu privire la cheltuielile tva 50% la achititia de combustibili ...cheltuiala deductibila sau nedeductibila la calcul impozit pe profit ?
Multumesc celor care imi raspund.
Din intrebarea dumneavoastra eu nu inteleg nimic. TVA-ul nu este cheltuiala. Puteti intreba mai clar?
Incepand din 01.01.2012 se deduc 50% din cheltuiele cu combustibilii si 50% tva(pentru anumite mj de transport).
exemplu :
6022=401 100
4426=401 24

6022= 401 50 (nedeductibil)
6022=4426 12 (nedeductibil sau deductibil)?
NEDEDUCTIBIL,
Cheltuiala privind combustibilul si tva-ul aferent achizitiei de carburant in cota de 50% nu sunt deductibile fiscal.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc frumos.