avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuiala aferenta tva 50%(achizitie combustibili)
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuiala aferenta tva 50%(achizitie combustibili)

Buna ziua
Am urmatoarea nelamurire cu privire la cheltuielile tva 50% la achititia de combustibili ...cheltuiala deductibila sau nedeductibila la calcul impozit pe profit ?
Multumesc celor care imi raspund.
Cel mai recent răspuns: Cocoara Beatrice , utilizator 09:49, 30 Aprilie 2012
Din intrebarea dumneavoastra eu nu inteleg nimic. TVA-ul nu este cheltuiala. Puteti intreba mai clar?
Incepand din 01.01.2012 se deduc 50% din cheltuiele cu combustibilii si 50% tva(pentru anumite mj de transport).
exemplu :
6022=401 100
4426=401 24

6022= 401 50 (nedeductibil)
6022=4426 12 (nedeductibil sau deductibil)?
NEDEDUCTIBIL,
Cheltuiala privind combustibilul si tva-ul aferent achizitiei de carburant in cota de 50% nu sunt deductibile fiscal.
Ultima modificare: Duminică, 29 Aprilie 2012
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie contabila achizitie carburati 50% deductibila getacatinca getacatinca Buna seara, Va rog sa-mi spuneti care sunt inregistrarile contabile pt achizitie carburanti cu deduct 50%, este corect: % =401 2480 6022 deduct ... (vezi toată discuția)
Declaratia d.394 pricope_ciprian pricope_ciprian Buna ziua Am o nelamuririre , bonurile de combustibil se introduc in cadrul declaratiei D394 si daca se mai deduce tva-ul. (vezi toată discuția)
Cheltuieli privind combustibilul ella_rad ella_rad buna ziua. am si eu o intrebare referitoare la inregistrarea unui bon de benzina. un bon de benzina in valoare de 124 lei din care tva 24 ... (vezi toată discuția)