avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prorata TVA 2012
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prorata TVA 2012

Buna seara,
Am o problema legata de prorata TVA.
Am facut notificare pentru 90% deducere. pentru anul 2012 ( conform formulei : total operatiuni, mai putin operatiuni scutite fara drept de deducere ( venituri din sfera operatiunilor scutite fara drept de deducere- facturate fara TVA) , totul impartit la total operatiuni)
Declaratia 394 imi genereaza automat deducere ca la randul 27; 27.1 decont TVA, dar de 100%.
Decontul TVA ar trebui sa sufere la achizitii diferenta de prorata, asa incat sa respect notificarea (90%).
Inainte vreme....haha, maica...cand eram eu tanara si D394 nu trebuia sa aibe corespondenta cu D300, declaratia 300 afisa din start o deducere mai mica, conform proratei.
Acum, pentru ca programul considera invalida o deducere mai mica in 300 ca in 394, o afiseaza in procent de 100%, desi am notat prorata in decont de 90%. Mi s-a spus de la MF ca suma deductibila din decont 300 nu poate fi mai mica decat suma din D394.
Am rezolvat-o artificial....am pus la regularizari decont TVA cu (-) minus TVA deductibila....(de la 100% la 90%)
Este corect!?
Este o problema de corelatii...dar ar fi trebuit ca decontul 300 sa respecte si procentul notificarii pe care l-am mentionat in rubrica...


Mentionez ca nu am dispus predarea declaratiei pana maine 25.04.2012, termen limita.
Multumesc,

Corina
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2012
Herra_, utilizator

Alte discuții în legătură

Decl 300 Amrinela Amrinela Buna, in luna ian.2012 am transmis eronat D300, am omis sa completez randul 17.1 si 27.1 si nu am corelatie cu D394, cum pot corecta? Multumesc! (vezi toată discuția)
Declaratia 394 gabi12345 gabi12345 declaratia 394 trebuie sa fie egala ca valoare cu declaratia 300(tva) cum se inregistreaza bonurile de benzina si de taxi la care se deduce tva-ul in ... (vezi toată discuția)
D300 raportata gresit olan_andreea olan_andreea Am descoperit recent ca in cursul lunii iulie, o factura fara TVA de la un furnizor a fost inregistrata cu TVA (a fost inregistrata factura si in plus TVA ... (vezi toată discuția)