Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prorata TVA 2012
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prorata TVA 2012

Buna seara,
Am o problema legata de prorata TVA.
Am facut notificare pentru 90% deducere. pentru anul 2012 ( conform formulei : total operatiuni, mai putin operatiuni scutite fara drept de deducere ( venituri din sfera operatiunilor scutite fara drept de deducere- facturate fara TVA) , totul impartit la total operatiuni)
Declaratia 394 imi genereaza automat deducere ca la randul 27; 27.1 decont TVA, dar de 100%.
Decontul TVA ar trebui sa sufere la achizitii diferenta de prorata, asa incat sa respect notificarea (90%).
Inainte vreme....haha, maica...cand eram eu tanara si D394 nu trebuia sa aibe corespondenta cu D300, declaratia 300 afisa din start o deducere mai mica, conform proratei.
Acum, pentru ca programul considera invalida o deducere mai mica in 300 ca in 394, o afiseaza in procent de 100%, desi am notat prorata in decont de 90%. Mi s-a spus de la MF ca suma deductibila din decont 300 nu poate fi mai mica decat suma din D394.
Am rezolvat-o artificial....am pus la regularizari decont TVA cu (-) minus TVA deductibila....(de la 100% la 90%)
Este corect!?
Este o problema de corelatii...dar ar fi trebuit ca decontul 300 sa respecte si procentul notificarii pe care l-am mentionat in rubrica...

Mentionez ca nu am dispus predarea declaratiei pana maine 25.04.2012, termen limita.
Multumesc,

Corina
Herra_, utilizator