Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 394

declaratia 394 trebuie sa fie egala ca valoare cu declaratia 300(tva)
cum se inregistreaza bonurile de benzina si de taxi la care se deduce tva-ul in declaratia 394-pentru a fi egale declaratiile?
De pe situl ANAF :Ce nu se declară:
livrările/achiziţiile pentru care s-a emis bon fiscal dar nu s-a emis factura

· operaţiunile cu persoane neînregistrate în scopuri de TVA în România

· facturile emise prin autofacturare

· operaţiunile pentru care se aplică taxarea inversă
D394 va corespunde numai cu rd. 17.1, respectiv 27.1 din decont. Bonurile (de benzina sau oricare) nu se declara in 394 si nici in 27.1 din D300.