avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Randul 17.1 din decont
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Randul 17.1 din decont

Va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea problema:
In decontul de TVA, la luna martie am urmatoarele date:
- randul 9(Livrări de bunuri şi prestări de servicii taxabile cu cota 24%):
baza= 403 tva=97
- randul 12[(Achiziţii de bunuri şi servicii supuse măsurilor de simplificare pentru care beneficiarul este obligat la plata TVA (taxare inversă)]:
baza=100 tva=24
- randul 13[(Livrări de bunuri şi prestări de servicii supuse masurilor de simplificare
(taxare inversa)]:
baza=200
- randul 17(TOTAL TAXÃ COLECTATÃ):
baza=703 tva=121

Ce sume trebuie sa trec la randul 17.1(Livrări de bunuri şi/sau prestări de servicii taxabile efectuate în interiorul ţării pentru care au fost emise facturi către persoane înregistrate în scopuri de TVA în România)?
Trec aceleasi sume ca la randul 17?
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2012
miki24, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 14:40, 29 Aprilie 2012
Cred ca m-am lamurit : i-au randul 9+13(baza=603 tva=97)
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2012
miki24, utilizator
e bine de stiut ca randul 17.1 din decontul de tva trebuie sa fie identic cu LIVRARI DE BUNURI/PRESTARI DE SERVICII(L) DIN DECLARATIA 394
practic la randul 17.1 trebuie sa ai toate facturile emise la clienti
Eu cred ca la randul 17.1 se insumeaza valoarea LIVRARILOR DE BUNURI/PRESTARILOR DE SERVICII(L) din D394 si valoarea LIVRARILOR DE BUNURI/PRESTARILOR DE SERVICII SUPUSE MASURILOR DE SIMPLIFICARE(V) din D394.
Ultima modificare: Marți, 24 Aprilie 2012
miki24, utilizator
prin toate facturile emise la clienti se intelege si cele supuse masurilor de simplificare,
miki24 a scris:
Cred ca m-am lamurit : i-au randul 9+13(baza=603 tva=97)

Eronat, asa cum scrie si pe declaratie la randul 17 "TOTAL TAXÃ COLECTATÃ" reprezinta suma de la rd.1 pană la rd.16, cu exceptia celor de la rd.3.1, 5.1 si 7.1

In privinta completarii randului 17.1, @camelia adina v-a raspuns foarte corect.

Randul 27.1 l-ati completat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

394-taxare inversa cereale, cum este corect sa completez declaratia : cu tva sau fara tva? ContSters86219 ContSters86219 In declaratia 394 pt. ianuarie 2012 trebuie sa introduc o livrare de cereale. Completez doar baza de impozitare? Ma gandesc ca nu pun si TVA aferent pt. ca pe ... (vezi toată discuția)
Tva miutaradu miutaradu la decontul de tva randul 17.1 si randul 27.1 trebuiesc sa corespunda cu declaratia 394? (vezi toată discuția)
Tva la taxare inversa livrare in declaratia 394 rodo29 rodo29 Se completeaza valoarea tva la livrarile cu taxare inversa in declaratia 394 si daca da, unde mai este corelatia cu randul 17.1 din decontul de tva?Multumesc . (vezi toată discuția)