Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... naveta cadrelor didactice
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

naveta cadrelor didactice

cine deconteaza naveta cadrelor didactice ,daca finantarea unitatii noastre de invatamant este finantata cf.art 104 din legea 1/2011 a mects
Conform art 105 -din aceeasi lege- de la bugetul local:
Art. 105
(1)Finanţarea complementară asigură cheltuieli de capital, cheltuieli sociale şi alte cheltuieli asociate procesului de învăţământ preuniversitar de stat.

(2)Finanţarea complementară se asigură din bugetele locale ale unităţilor administrativ-teritoriale de care aparţin unităţile de învăţământ preuniversitar, din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată, pentru următoarele categorii de cheltuieli:
a)investiţii, reparaţii capitale, consolidări;
b)subvenţii pentru internate şi cantine;
c)cheltuieli pentru evaluarea periodică naţională a elevilor;
d)cheltuieli cu bursele elevilor;
e)cheltuieli pentru transportul elevilor, conform prevederilor art. 84 alin. (1);
f)cheltuieli pentru naveta cadrelor didactice, conform legii;
(la data 17-feb-2011 Art. 105, alin. (2), litera F. din titlul II, capitolul VIII, sectiunea 1 a se vedea referinte de aplicare din Instructiunile 2/2011 )