Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... numere rosii expirate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

numere rosii expirate

in data de 15.10.08 am avut un mic accident,minor de tot ,dar problema este ca aveam nr expirate.in fine a trecut timpul,azi am fost sunat sa merg la politie sa mai dau o declaratie.am dat declaratia,si mai multe nu a vrut sa imi zica politaiul,cica nu are voie sa imi zica.a zis sa astept ca trebe sa imi vina acasa si o sa vad atunci ce trebuie sa fac.acum eu am permisul suspendat pana in data de 15 ianuarie 2009.
In data de 15 ianuarie eu voi putea sa imi iau permisul fara sa dau nici un examen?sau daca eu primesc acasa acum ceva de la politi pot sa dau mai repede examen?

va multumesc
pentru nr. provizorii expirate ti se va intocmi dosar penal conform art.85. al.1 si 2 cea ce nu mi se pare corect(incadrarea) eu am patit-o cu nr. expirate+ alcoolemie.cei de la cercetari penale vor trimite dosarul la procuror cu propunerea de N.U.P si amenda administrativa pentru nr.eu am cunostinte care au patito ca si tine doar cu nr. expirate iar cand a ajuns dosarul la procuror au primit amenda daministrativa doar ca treaba asta poate dura si un an.cu dreptul de conducere nu pre ai nici o sansa daca ai primit dov. fara drept de circulare.
pai am vb la politie si o zis ca daca nu se rezolva mai repede,in data de 15 ian 2009 ma duc si imi iau permisul.ieri am fost sa mai dau o declaratie.si o zis ca trebe sa primesc acasa ceva si cu aia ma duc la politie.acum astept sa vina de la politie.
cat este amenda pentru numere?
si eu am patit tot asa. amenda este de la 100 la 1000 RON (1 la 10 milioane lei vechi)
Salut! Am patit si eu aceeasi chestie, am mers cu masina cu nr expirate....am fost la politie mi-a luat permisul pe 1 oct si mi-a dat dovada 15 zile...in ianuarie am fost iar la politie si am mai dat o declaratie.....iar politistul mi-a spus k se va finaliza cel mai probabil cu amenda administrativa....eu sunt curios cat va trebui sa mai astept si daca mai pot scoate dovada de circulatie ?