Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ma pot pensiona?

Am virsta de 58 ani si 4 luni, am lucrat 12 ani si as vrea sa stiu daca pot primi pensie. Va multumesc
Va puteti pensiona cel mai devreme in 2014.
[ link extern ]
Daca sunteti nascuta in decembrie 1953

Trebuie sa indepliniti doua conditii:
1-Varsta de 59 de ani si 7 luni
2-Stagiu minim de cotizare de 14 ani si 2 luni
Daca nu realizati stagiul minim de cotizare prevazut de lege in functie de data nasterii nu puteti sa beneficiati de pensie pentru limita de varsta. Trebuie sa incheiati un contract de asigurare cu casa de pensii. Altfel, nu veti putea beneficia de pensie.