Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nu imi pot vedea tatal
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nu imi pot vedea tatal

Buna ziua, recent tatal meu s-a reinsurat si nevasta-sa nu ma lasa sa il vad sau sa vorbesc cu el. Ce pot face?
Tata s-a imbolnavit brusc, a suferit un accident.. sau de ce depinde de vointa nevesti-sii?
Face ce ii zice ea, foarte putin sta cu noi. Stam in acelasi bloc, eu cu fratele meu si mama la 3 si el cu nevasta-sa la 1, nu il lasa sa urce sa ne vada, nici sa iasa cu noi. Nu este bonlav, nu a suferit nici un accident, il duce cum vrea ea....(face ce vrea din el, din cate observ)
Situatia e mult mai complicata de atata, pentru ca ea ne face zile negre cand nu este el acasa. Ne injura si alte cele. Trebuie facut si partajul la apartament, complicatii. Vreau sa stiu cum pot face sa il vad legal, ca am acest drept !!
Stiam ca dragostea e oarba, dar se pare ca si prosteste :(
Asta e, legal nu aveti ce face, daca pe femeie atat o duce capul (desi cand l-a cunoscut stia ca are copii) atata face, iar daca tatal dvs asculta si i se supune ei cand e vb de copiii lui, iar n-aveti ce face.
Tata are discernamant si nu e sub tutela ei, de aia nu aveti ce intreprinde legal, pt ca nu de doamna depinda sa-l vedeti pe tata, ci de vointa lui
Incercati sa aveti o discutie amiabila cu tata pe tema asta, desi caracterul omului nu-l schimbi tragandu-l de maneca

Daca e vb de insulte din partea femeii si puteti proba, va puteti adresa instantei pt a cere daune
gi-jane2, moderator
Am discutat cu el, noua ne zice ceva, ei altceva. Nu se iubesc, se vede pe fata lor. Nevasta-sa e dupa banii lui si tata inca o iubeste pe mama, ca mereu o pupa si o ia in brate cand vine la noi, e un talmes balmes, pe care el l-a creat.