Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incheiere CIM in cazul unei pensionari pt invaliditate ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incheiere CIM in cazul unei pensionari pt invaliditate grd III

Buna ziua,
in situatia unei pensionari pt invaliditate, incetarea CIM trebuie operata in aceeasi zi cu decizia de pensionare? Daca da (cum cred ca este normal), cum procedez in cazul in care mi se va aduce decizia cu intarziere?
Si as dori sa-mi mai spuneti daca se mai scrie deva in cartea de munca, se mai incheie cumva??
Potrivita rt.56 alin.1 lit.c teza a II-a C.mun., contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Potrivit HG nr.500/2011, incetarea c.i.m. se opereaza si se tranmsite prin REVISAL la data incetarii c.i.m.

Dupa 01.01.2011 nu se mai opereaza nimic in carnetele de munca ... angajatorul are obligatia , la solicitarea scrisa a salariatului, sa-i elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul general de evidenta si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii. , conform art.8 alin.3 lit.b din HG nr.500/2011.
Va multumesc. Eu auzisem cum ca ar trebui incheiata cartea de munca, chiar daca nu se mai opereaza in ele de un an si ceva.
Ultimele inregistrari in carnetul de munca sunt opertiunile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976 la data de 01.01.2011. ... c.i.m. va fi incetat in baza unei decizii de incetare , iar data incetarii c.i.m. va apare in adeverinta de vechime eliberata de catre angajator.