Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ce contributii plateste un angajator catre stat?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ce contributii plateste un angajator catre stat?

buna ziua ma intereseaza cat trebuie sa plateasca un angajatot la stat pentru un angajat
astept raspuns multumesc anticipat
Puteti calcula cat da angajatorul la stat aici: www.calculatorsalariu.ro/

Contributii angajat si angajator 2012 – (cote contributii salariale incepand cu acest an)

Avand in vedere Legea nr. 293/2011 – Legea bugetului de stat pe anul 2012, publicată în Monitorul Oficial nr. 914 din 22 decembrie 2011 si Legea nr. 294/2011 – Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2012, publicată în Monitorul Oficial nr. 913 din 22 decembrie 2011 iata in continuare cotele de contributii ce trebuie platite de catre anagajator si angajat in 2012.

Cotele sunt valabile din 01.01.2012 si aplicabile la la fondul de salarii din luna calendaristica.

PENSII – CAS:
- 20,8% – conditii normale de munca, 25,8% – conditii deosebite de munca, 30,8% – conditii speciale de munca (valabil la ce datoreaza un angajator)
- 10,5 % – conditii normale de munca, 10,5% – conditii deosebite de munca, 10,5% – conditii speciale de munca (aferente contributiilor datorate de angajat)

SANATATE – CASS:
- 5.2% (angajator)
- 5.5% (angajat)
- 0.85% (angajator) – contributia aferenta concediilor si indemnizatiilor

ANOFM – SOMAJ:
- 0.5% (angajator)
- 0.5% (angajat)
- 0.25% (angajator) – fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale

Accidente si boli profesionale – intre 0,15% si 0,85% – cotele aplicate difera in functie de codul CAEN al societatii

IMPOZIT PE VENITURILE DIN SALARIII – in cuantum de 16%,