avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere si pasaport copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere si pasaport copil

o data ajuns in tara cat timp imi trebuie sa fac certificat de nastere la fetita mea de 1 an si ce acte mai trebuie sa-i fac pentru a ma putea intoarce in italia . am la dispozitie doar 3 saptamani. va multumesc
Cel mai recent răspuns: narcyssycran , utilizator 01:24, 1 Mai 2012
Era mai rapid la consulat. Transcrierea dureaza uneori si pana la 6 luni.
Ultima modificare: Luni, 30 Aprilie 2012
Alexandru Munteanu, Avocat
in 3 saptamani reusesc sa-i fac pasaportul la fetita sau dureaza mai mult,eu am concediu doar 3 saptamani.va multumesc
Nu ii puteti face pasaportul fara certificat de nastere, deci probabil va dura ceva mai mult. Incercati sa transcrieti certificatul la ambasada si daca vreti, faceti pasaportul tot acolo.

Cum vreti sa aduceti copilul in România fara pasaport?
sa zicem ca eu fac aici in italia certificatul de nastere al fetitei+titlul de calatorie si apoi in tara ma gandeam sa-i fac pasaportul pt. ca costa mai putin;dar ma intereseaza daca reusesc in 3 saptamani
Pentru pasaportul temporar (1 an) aveti nevoie de 3 zile
Pentru pasaportul electronic termenul este de pana la 30 de zile si este valabil 3 ani in cazul copiilor.

Alte discuții în legătură

Pasapoarte - timp de obtinere alexutu999 alexutu999 stie cineva taxe pasaport si termene iulie 2012 care mai sunt va multumesc astept raspuns (vezi toată discuția)
Pasaport stroe ana maria stroe ana maria Buna ziua ,as dori sa fac un pasaport la urgenta pentru copil in cat timp se elibereaza si cat costa?va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Pasaport alex19 alex19 as dori sa stiu ce acte imi trebuiesc , cat ma costa sa imi fac un pasaport si in cat timp il primesc. Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)