Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat de nastere si pasaport copil
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat de nastere si pasaport copil

o data ajuns in tara cat timp imi trebuie sa fac certificat de nastere la fetita mea de 1 an si ce acte mai trebuie sa-i fac pentru a ma putea intoarce in italia . am la dispozitie doar 3 saptamani. va multumesc
Era mai rapid la consulat. Transcrierea dureaza uneori si pana la 6 luni.
Alexandru Munteanu, Avocat
in 3 saptamani reusesc sa-i fac pasaportul la fetita sau dureaza mai mult,eu am concediu doar 3 saptamani.va multumesc
Nu ii puteti face pasaportul fara certificat de nastere, deci probabil va dura ceva mai mult. Incercati sa transcrieti certificatul la ambasada si daca vreti, faceti pasaportul tot acolo.

Cum vreti sa aduceti copilul in România fara pasaport?
sa zicem ca eu fac aici in italia certificatul de nastere al fetitei+titlul de calatorie si apoi in tara ma gandeam sa-i fac pasaportul pt. ca costa mai putin;dar ma intereseaza daca reusesc in 3 saptamani
Pentru pasaportul temporar (1 an) aveti nevoie de 3 zile
Pentru pasaportul electronic termenul este de pana la 30 de zile si este valabil 3 ani in cazul copiilor.