Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA- ce impozite si taxe trebuiesc platite
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA- ce impozite si taxe trebuiesc platite

In Martie am semnat un contract de munca cu o firma de Recrutare Internationala care m-a trimis in Berlin sa lucrez. Deoarece trebuie sa fiu 'independent' la firma de recrutare mi-am facut un PFA, cu impozit pe venit , CAEN 6201.Ce pot sa deduc ca si cheltuiala ?
Am inteles de la o cunostinta care e avocat ca, in 1 Aprilie s-a schimbat legea privind PFA. Si anume, acuma asigurarea medicala este obligatorie.Eu mai sunt angajat la o firma cu jumate de norma, si acolo mi se plateste asigurarea medicala. Trebuie sa platesc separat si ca PFA?! Adica, daca fac o factura de 1000 euro si am cheltuieli de 100 e. Cat exact/care e formula de plata a taxelor? Pana acuma am inteles ca era 1000 * 5.5% + ((1000-100) * 16%) . Cunostinta mea a spus ca din 1 aprilie nu mai e asa si ca in final trebuie sa platesc aproape 50% cu toate ca sunt angajat in paralel.:O
sunt platitor de TVA si inregistrat in ROI.
ceauranuc, utilizator
Nu stiu de vreo modificare legislativa referitoare la PFA la data de 1 aprilie.
Daca aveti un contract de munca unde vi se platesc asigurarile sociale la pensii nu mai sunteti obligata sa platiti pensii si pe pfa. Sunteti in schimb obligata sa platiti sanatatea, cei 5.5% la venitul net realizat. cum 6201 nu mai este la norma banuiesc ca deja conduceti contabilitatea in partida simpla conform OMFP 1040/2004

cheltuielile deductibile sunt prevazute in codul fiscal la articolul 48
[ link extern ]

obligatiile dvs de plata sunt
16% din venitul net (venituri total minus cheltuieli deductibile) ca impozit pe venit si 5.5% din acelasi venit net ca si contributii la sanatate

anul aceasta platiti conform impunerii primite de la anaf in urma depunerii declaratiei de venit estimat 220 de la inceputul anului iar anul viitor vi se va face ajustarea in functie de veniturile totale realizate pe intreg anul curent
multumesc frumos de ajutor!!!