Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu victima
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu victima

Buna ziua,
Va solicit ajutorul in umatoarea problema:
- am fost implicat intr-un accident cu un taximetru
- un urma cercetarilor politistii au spus ca e culpa mea
- taximetrul avea o pasagera care statea pe locul dreapta fata si nu purta centura
- in urma impactului pasagera a dat cu capul de oglinda retrovizoare si a fost transportata la spital de o ambulanta aflata din intamplare la locul accidentului
- la spital i s-au facut investigatii la cap unde fusese lovita, s-a constatat ca nu are nimic si a fost lasata sa plece acasa
- am vorbit cu victima incercand sa ma interesez de starea de sanatate in aceeasi seara si a zis ca se simte bine si ca nu va depune plangere impotriva mea
- dupa 3 zile cand am sunat-o iar sa vad cum este a inceput sa o dea pe panta ca o doare mana, ca are o stare generala proasta, etc... si imi sugera ca pentru o radiografie si o consultatie ar trebui sa ii dau 1000 de ron, ea urmand sa mearga maine sa isi mai faca investgatii.

Este posibil ca dupa 5 zile de la accident sa mai aiba pretentii de genul acesta? Putea in acest timp sa fie batuta de sotul ei sau cine stie ce alte leziuni...
Are un temei legal pe baza caruia ma "santajeaza"?
Daca refuz sa ii dau bani si aleg varianta procesului ce am de pierdut?

Va multumesc!
este vorba despre asigurarea auto obligatorie, faptul ca nu purta centura nu influenteaza, deoarece pasageri cat si soferul de taxi, nu au obligatia de a purta centura de siguranta.
evident ca detin acea asigurare rca.
insa, conform art. 97 din regulamentul de aplicare al codului rutier nu reiese ca si pasagerul din taxi nu are obligativitatea de a purta centura de siguranta.

Totusi, nu mi se pare firesc sau mai bine zis omenesc sa te sucesti asa mai ales ca nu ai patit nimic si mai ales ca nici tu ca pasager nu ai respectat legea.
Chiar nu am nicio speranta?
In urma discutiei de azi imi zice mai nou ca are mana pusa in gips, si mi-a zis ca e contuzionata doar...si deja imi crestea nota de plata...
Mi se pare inadmisibil!

4)Se excepteaza de la obligatia de a purta centura de siguranta:
a)conducatorii de autoturisme pe timpul executarii manevrei de mers înapoi sau care stationeaza;
b)femeile în stare vizibila de graviditate;
c)conducatorii de autoturisme care executa servicii de transport public de persoane, în regim de taxi, când transporta pasageri;
lucian_t, utilizator
Poate face plangere penala pentru vatamare corporala din culpa impotriva dvstra intr un termen de 2 luni daca prin certificatul medico legal vor fi stabilite un numar mai mare de 10 zile.
cum va spuneam, am constatat ca de fapt banii sunt prioritatea acestei persoane.
asa ca revin cu inca o intrebare:
se poate adresa pentru daune societatii de asigurari? ar fi nevoie de un proces cu societatea de asigurari pentru a beneficia de despagubiri?

va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
impacarea partilor, inlatura raspunderea penala, ATENTIE ,daca nu se ajunge la un numitor comun riscati anularea pemisului de conducere. depinde de numarul de ingrijire midicale