Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Magazin etnobotanice
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Magazin etnobotanice

Am urmatoarea intrebare : ce actiune legala se poate lua impotriva unui magazin de etnobotanice si care sunt sansele de succes ?
Situatia este asa : coordonez un proiect in cadrul unui ONG si o parte dintre beneficiarii acestui proiect s-au trezit recent ca fiind "vecinii" unui asemenea magazin, in jurul caruia isi fac veacul - ziua si noaptea - tot felul de clienti ai magazinului.
Pe langa faptul ca s-au inmultit ingrijorator furturile in zona (noua ni s-a furat grilajul de la usa, ziua in amiaza mare), beneficiarii nostri nu mai au curajul sa-si lase copiii, chiar si pe cei mari, sa iasa pe usa singuri, pentru ca sunt batuti si tilhariti de clientii magazinului. Cum beneficiarii vin la mine pentru a-i ajuta in diverse situatii, va pun la randul meu intrebarea : cum ii putem ajuta ? Ce demersuri trebuie sa facem pentru a rezolva situatia ?
Nu cred ca aveti prea multe de facut.
Nu se efectueaza controale de organele competente?
hector2010 a scris:

Am urmatoarea intrebare : ce actiune legala se poate lua impotriva unui magazin de etnobotanice si care sunt sansele de succes ?
Situatia este asa : coordonez un proiect in cadrul unui ONG si o parte dintre beneficiarii acestui proiect s-au trezit recent ca fiind "vecinii" unui asemenea magazin, in jurul caruia isi fac veacul - ziua si noaptea - tot felul de clienti ai magazinului.
Pe langa faptul ca s-au inmultit ingrijorator furturile in zona (noua ni s-a furat grilajul de la usa, ziua in amiaza mare), beneficiarii nostri nu mai au curajul sa-si lase copiii, chiar si pe cei mari, sa iasa pe usa singuri, pentru ca sunt batuti si tilhariti de clientii magazinului. Cum beneficiarii vin la mine pentru a-i ajuta in diverse situatii, va pun la randul meu intrebarea : cum ii putem ajuta ? Ce demersuri trebuie sa facem pentru a rezolva situatia ?

Daca substantele care le vinde magazinul respectiv nu sunt pe lista substantelor interzise, atunci nu prea aveti ce face din punct de vedere legal impotriva magazinului. In schimb puteti lua masuri impotriva "clientilor" care comit infractiuni. Mergeti la politie si faceti plangere pentru furt/talharie impotriva lor.
Fie se efectueaza controale cu spaga, fie nu se efectueaza deloc controale, deoarece clientii magazinului sunt in mod evident si foarte vizibil sub influenta drogurilor, pe care le si folosesc pe strada, in fata magazinului.
Din cate am inteles eu, substantele psihoactive sunt pe lista celor interzise ? Poate am inteles eu gresit.....

Poate daca am contacta organele competente sa solicitam un control.... dar care sunt acelea ?
hector2010, utilizator
Va spun eu ca nu merge cu spaga pe asa ceva.
Echipele de control sunt formate din din tot felul de lucratori si chiar si DIICOT ii viziteaza din cand in cand.
Se iau mostre si chiar toata marfa cateodata.
Daca existau substante interzise il arestau.

Aceasta insa nu inseamna insa ca este in regula ceea ce se intampla.
Problema este ca nu aveti ce sa faceti in mod concret.
Puteti face reclamatie la politie insa oricum se efectueaza controale.
Se poate ca la un moment dat sa nu stie ce vinde si sa se inchida magazinul si patronul sa fie arestat.

In cazul acesta, o sa facem reclamatii la politie, poate vor fi verificati mai des. Ma gandesc ca poate au scapat de verificare in conditiile in care magazinul s-a mutat acolo recent.

Imi este greu sa cred ca o persoana care este in mod evident sub influenta drogurilor (pana la nivelul de incontinenta) a consumat numai substante legale. In ce fel de tara traim ?