Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... masura 112 in agricultura
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

masura 112 in agricultura

Buna ziua..eu si sotul meu ne-am decis sa cumparam 200/250 oi(2 UDE)si sa aplicam pt tanarul fermier dar ma lovesc de ceva probleme...el are varsta de 38 ani dar are experienta in agricultura find crescut la sat iar eu am 28 dar fara nici un habar despre agricultura si animale dar mi-as dori sa fiu eu persoana care aplica ptr ajutorul de la UE din cauza varstei,vreau sa adaug ca nu suntem intregistrati ca si PF sau SRL,nu avem nici o calificare in agricultura dar in septembrie vrem sa cumparam oile:) si sa concesionam pamant de la primarie(este destul,ne-am interesat deja)..imi puteti spune care are fi primii pasi pe care trebuie sa ii facem ptr a putea beneficia de ajutorul pt tanatul fermier...va multumesc
Masura 112 nu prevede 2 UDE,ci 6 UDE.
Masura 141 prevede 2 UDE.

Beneficiarii eligibili pentru sprijinul financiar nerambursabil acordat prin Masura 112 sunt
fermierii în vârsta de pâna la 40 de ani (neîmplinii la data depunerii Cererii de Finanare),
persoane fizice sau juridice care practica în principal activitai agricole si a caror exploataie
agricola:
are o dimensiune economica cuprinsa între 6 si 40 UDE1;
este situata pe teritoriul arii;
este înregistrata în Registrul unic de identificare – APIA si Registrul agricol.
Coeficientul MBS 2008 pt oi este de 0.084x 200/250= 16.8/21 UDE , suficient pentru masura 112.
2.2 Condiii minime obligatorii pentru acordarea sprijinului
Pentru a putea primi sprijin în cadrul Masurii 112, solicitantul sprijinului trebuie sa
îndeplineasca urmatoarele condiii:
-are vârsta sub 40 de ani si se instaleaza pentru prima data în exploataia agricola ca si
conducator (sef) al acesteia;
-detine sau se angajeaza sa dobândeasca competene si calificari profesionale în raport cu
activitatea pe care urmeaza sa o desfasoare;
-prezinta un Plan de afaceri pentru dezvoltarea activitailor agricole din cadrul exploataiei
agricole;
-este membru al unei familii de fermier si a lucrat mai mult de 50% din timpul sau de lucru în
cadrul fermei (nu neaparat în ferma familiei) cu cel puin 12 luni înaintea instalarii sale pe
cont propriu.
-Se angajeaza sa urmeze, în primii trei ani de la primirea sprijinului, cursuri de formare
profesionala prin Masura 111 „Formare profesionala, informare si difuzare de cunostine” în cel putin unul din domeniile: managementul exploataiei agricole, contabilitatea fermei, protecia mediului, agricultura ecologica, altele.

2.1 Beneficiarii eligibili pentru sprijinul financiar nerambursabil acordat prin Masura 112 sunt
fermierii în vârsta de pâna la 40 de ani (neîmplinii la data depunerii Cererii de Finanare),
persoane fizice sau juridice care practica în principal activitai agricole si a caror exploataie
agricola:
-are o dimensiune economica cuprinsa între 6 si 40 UDE1;
-este situata pe teritoriul arii;
-este înregistrata în Registrul unic de identificare – APIA si Registrul agricol.
Categoriile de beneficiari eligibili care pot solicita sprijin nerambursabil prin Masura 112,
sunt:
-persoana fizica;
-persoana fizica înregistrata si autorizata în conformitate cu prevederile Ordonanei de
Urgena a Guvernului nr. 44/ 2008, cu modificarile si completarile ulterioare:
• individual si independent, ca persoana fizica autorizata;
• ca întreprinzator titular al unei întreprinderi individuale;
-asociat si administrator unic al unei societai cu raspundere limitata – SRL, înfiinata în
baza Legii 31/1990 republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
IMPORTANT! Persoanele fizice vor fi acceptate ca poteniali beneficiari daca se angajeaza
sa se autorizeze ca persoane fizice autorizate sau întreprinderi individuale conform OG
44/2008, în termen de 30 zile lucratoare de la data primirii notificarii privind selectarea Cererii
de Finanare. Angajamentul se ataseaza Cererii de Finanare si va preciza ca în termen de 30
de zile lucratoare de la data primirii notificarii, solicitantul va prezenta certificatul de
înregistrare la Oficiul Registrului Comerului. În caz de neprezentare în termen a acestor
documente contractul de finanare nu se va încheia

Sotul dvs. se incadreaza in conditiile cerute d.p.d.v al varstei.
Detalii cititi aici:
[ link extern ] /