Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura

Vreau sa va prezint urmatorul caz cu care ma confrunt de ceva vreme si nu stiu cum sa il rezolv.
Mai multe firme de distributie pentru a ascunde pretul real de vanzare al produselor, trec in factura un pretul de vanzare mare pentru ca apoi sa vina cu discounturi substantiale.
Exemplu :
1. calendar 2 x 300 = 600 x 1,24 = 744
2. discount -1 x 258 = -258 x 1,24 = - 319.92

TOTAL FACTURA = 424.08 lei
Deci pretul corect de cumparare al produsului este 171 x 1.24 =212,04 lei

Daca doresc sa vand acest calendar cu pretul de 254 lei cum se inregistreaza factura respectiva?
Cum intocmesc NIR-ul?
Este valabila regula ca nu pot vinde sub pretul de achizitie ?
Care este pretul de achizitie?

pretul de achizitie la dvs. este 171 lei, la care faceti si nir.De vandut este ok la 254.OUG 99/2000-comercializarea produselor, este activa si nu ati putea vinde sub pret( decat in conditiile enuntate de OUG 99)
Trebuie sa ma lamuresc, asa ca :
- la introducerea pozitiei (calendar) in programul de contabilitate trebuie sa ii pun un pret de vanzare - legea spune 300 x 1,24 x min. 1% asadar = 375.72 lei. Daca ii pun 254 lei apare adaos negativ :O .Ulterior se introduce pozitia de discount care nu are nici o legatura cu prima pozitie .
Deci :-/
cand discauntul este la achizitie, pe aceiasi factura pretul este diminuat cu discauntul, deci aveti intrare 171x1%( disc)=172x24%=214 lei pret vanzare minim.nicio lege nu va conditioneaza adaosul, puteti avea si 0.1%
Pe factura nu apare cifra 171 lei - asa cum am spus mai sus valoarea de intrare fara TVA este 300 lei .
Factura trebuie introdusa cu valorile inscrise in ea.
Deci :-/
Nu puteti vinde sub pretul trecut in factura. Prin aceasta procedura furnizorii impun indirect un pret minim. Le-ati faceti concurenta cu propriile produse.

Daca sunteti in situatia in care puteti face acest lucru, cereti facturarea fara reducere comerciala ci prin scadere de pret pentru a avea ulterior libertate deplina.

Mai puteti lua in calcul situatia in care, fortand nota, vindeti sub pretul de achizitie pentru a castiga clienti. Insa, platind si amenzile stabilite de organele de control, mai sunteti pe plus?

Decizia va apartine.