avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate promotie 1+1
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate promotie 1+1

Conduc evidenta contabila la un magazin cu amanuntul si nu stiu cum sa procedez in urmatoarea situatie: de la un furnizor am doua facturi:
1. Prima factura pentru care s-a facut receptie si s-a stabilit un pret de raft pentru fiecare produs;
2. A doua factura pentru care s-a facut receptie, dar nu s-a stabilit un pret de vanzare pentru produse pentru ca se dau gratis impreuna cu produsele de pe prima factura.( promotie 1+1)
Mentionez ca a doua factura este cu valoare 0, in sensul ca s-a acordat discount pe factura exact cat este valoarea produselor.
Intrebare: cum se inregistreaza in contabilitate a doua factura? Stiu ca discountul merge pe contul 767; produsele de pe aceasta factura cred ca nu ar trebui sa fie evidentiate in contul 371 atata timp cat ele se dau gratis. Multumesc celor care imi vor da un raspuns sau o idee salvatoare...
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 10:43, 26 Septembrie 2011
Salut, baza inregistrarii in contabilitate este actul(documentul),in cazul de fata receptia(N.I.R.),inregistrarea se face la pretul de intrare in 371 ,asa zic eu s ar putea sa ma insel...B-)
Beneficiati de reducere comerciala, inregistrati in cont 609, nu in cont 767.
Inregistrati marfurile primite cu titlu gratuit in cont 371 cu valoare de intrare 0-zero-, iar pretul de vanzare il stabiliti Dvs., astfel incat valoarea adaosului comercial va fi de 100% in momentul vanzarii.
Salut , pe factura cred ca este scris asa; denumire produs X buc. pret produs(fara tva,aici este trecut pretul care nu este zero)- valoare fara tva- tva sub acest rand discount100% si la valoare fara tva e cu minus ,la fel si la tva.de exemplu :ghiocei100bucx 10ron1000ron240 asta primul rand randul doi ;discount 100% -1000ron -240ron In cazul asta cum procedam...?
Ultima modificare: Luni, 19 Septembrie 2011
dan_sur_cr, utilizator
Ordin 3055, pct 51
"(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor și înscrise pe factura de achiziție
ajustează în sensul reducerii costul de achiziție al bunurilor.
(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior
facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidențiază distinct în
contabilitate (contul 609 “Reduceri comerciale primite”, respectiv contul 709
“Reduceri comerciale acordate” ), pe seama conturilor de terți."

In cazul ghioceilor inregistrati 100 buc la pret de achizitie 0.
Ultima modificare: Luni, 19 Septembrie 2011
t.simona, utilizator
Interventie moderator:

@dan_sur_cr, Dvs. presupuneti ceea ce este inscris pe factura utilizatoarei @vuvuzela?
...pe factura cred ca este scris asa


Utilizatoarea ne poate raspunde, va rog nu mai interveniti in discutii in necunostinta de cauza. Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Discounturi nenesa nenesa Buna seara.Nu stiu ce sa mai cred cu atatea pareri.Spun simplu problema:pe o factura de marfa se acorda discount(bonus) (ex.180x0.010= -1.80+(-tva 0.34). Cum ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura cu discount zaira_simona zaira_simona Lucrez la o firma care comercializeaza ciment.Plata se face in avans,iar in momentul primirii marfurilor pe factura este inclus un discount pt plata in ... (vezi toată discuția)
Reducere comerciala primita si acordata G.V. G.V. Buna ziua, daca am cateva intrebari catre dvs. : 1, daca am o factura de reducere , se pune pe contul 609? (Reducere comerciala buc 1 valoare -150,00 ... (vezi toată discuția)