Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la achizitii intracomunitare

Buna ziua!
Imi poate spune cineva, va rog, cum se plateste TVA-ul pentru marfuri cumparate din UE in vederea revanzarii? Sunt inscris ca platitor de TVA in Romania si in ROI si drept urmare achizitionez cu TVA zero din UE. Plata TVA-ului se va face la ajungerea marfii in tara in raport cu pretul de achizitie sau dupa revanzare la pretul de vanzare stabillit de mine?
Mai clar sa zicem cumpar un produs X cu 10 euro si tva zero. Eu il vand cu 20 de euro. TVA platesc la 10 sau la 20?
Va multumesc mult.
Platiti TVA la 20 lei.

Ca sa nu incurcam cifrele (in cazul prezentat pretul de achizitie = adaosul comercial) propun:

cumpar un produs X cu 20 euro si tva zero. Eu il vand cu 30 de euro

Deci, in cazul prezentat de mine, platiti TVA la 30 lei (pretul de vanzare) iar nu la 10 lei (adaosul comercial), cum ar fi in cazul in care marfa ar fi cumparata din Romania, deoarece ati cumparat marfa la pretul fara TVA si nu mai puteti deduce nimic.

Iulian MANEA, Contabil
Foarte interesant. Deci platesc 7.8 euro la un profit de 10 euro.
20 euro x 24% = 4,8 euro tva colectata de la clienti si virata la bugetul de stat.

profitul dvs. ramane 10 euro, iar tva nu influienteaza acest rezultat pentru ca este incasata de la clienti.

cand ati achizitionat marfa din ue ati avut drept de deducere prin taxare inversa 4426 = 4427 2,4 euro, tva autolichidandu-se, iar firma dvs. fiind persoana obligata la plata taxei.

practic acei 2,4 euro din factura furnizorului din ue se platesc in romania, tara de consum (2,4 + 2,4 = 4,8 euro)
mirceabescu a scris:

Foarte interesant. Deci platesc 7.8 euro la un profit de 10 euro.

Da. Dar 7,8 euro nu-i platiti din cei 10 euro, pentru ca dvs. vindeti produsul catre client cu 37,8 euro iar cei 10 euro raman ca profit.

Sau dvs. ati facut calculul altfel?