avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la achizitii intracomunitare

Buna ziua!
Imi poate spune cineva, va rog, cum se plateste TVA-ul pentru marfuri cumparate din UE in vederea revanzarii? Sunt inscris ca platitor de TVA in Romania si in ROI si drept urmare achizitionez cu TVA zero din UE. Plata TVA-ului se va face la ajungerea marfii in tara in raport cu pretul de achizitie sau dupa revanzare la pretul de vanzare stabillit de mine?
Mai clar sa zicem cumpar un produs X cu 10 euro si tva zero. Eu il vand cu 20 de euro. TVA platesc la 10 sau la 20?
Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:32, 14 Mai 2012
Platiti TVA la 20 lei.

Ca sa nu incurcam cifrele (in cazul prezentat pretul de achizitie = adaosul comercial) propun:



cumpar un produs X cu 20 euro si tva zero. Eu il vand cu 30 de euro


Deci, in cazul prezentat de mine, platiti TVA la 30 lei (pretul de vanzare) iar nu la 10 lei (adaosul comercial), cum ar fi in cazul in care marfa ar fi cumparata din Romania, deoarece ati cumparat marfa la pretul fara TVA si nu mai puteti deduce nimic.

Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Mai 2012
Iulian MANEA, Contabil
Foarte interesant. Deci platesc 7.8 euro la un profit de 10 euro.
20 euro x 24% = 4,8 euro tva colectata de la clienti si virata la bugetul de stat.

profitul dvs. ramane 10 euro, iar tva nu influienteaza acest rezultat pentru ca este incasata de la clienti.

cand ati achizitionat marfa din ue ati avut drept de deducere prin taxare inversa 4426 = 4427 2,4 euro, tva autolichidandu-se, iar firma dvs. fiind persoana obligata la plata taxei.

practic acei 2,4 euro din factura furnizorului din ue se platesc in romania, tara de consum (2,4 + 2,4 = 4,8 euro)
mirceabescu a scris:

Foarte interesant. Deci platesc 7.8 euro la un profit de 10 euro.


Da. Dar 7,8 euro nu-i platiti din cei 10 euro, pentru ca dvs. vindeti produsul catre client cu 37,8 euro iar cei 10 euro raman ca profit.

Sau dvs. ati facut calculul altfel?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la factura sau la pretul intreg??? vasile15 vasile15 Cum se trece in NIR tva-ul?Eu sunt platitor de TVA si cumpar marfa fara tva...Eu in NIR cand il completez...pun tva-ul la 10 lei cat am dat pe produs sau pun ... (vezi toată discuția)
Firma neplatitare de tva MISKI MISKI Cum calculez pretul de vanzare(de raft) al unui produs daca firma este neplatitoare de tva? Daca se poate sa ma ajuta-ti va rog (vezi toată discuția)
Companie neplatitoare de tva userSRL userSRL Buna ziua. Doresc sa deschid o firma de comert electronic si sunt cam nelamurit in ceea ce priveste TVA-ul. Daca am sa declar compania neplatitoare de TVA ... (vezi toată discuția)